Partnerzy portalu

Droga S19: projekt budowlany gotowy. Kiedy ruszą roboty?

Opublikowano: 15-12-2022 Źródło: GDDKiA

Złożono wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla budowy odcinka Babica–Jawornik drogi ekspresowej S19 na Podkarpaciu. Rozpoczęcie robót budowlanych przewidywane jest na II połowę 2023 r. 


Droga ekspresowa S19. For. GDDKiA Droga ekspresowa S19. For. GDDKiA
  • Cała droga ekspresowa S19 będzie mieć 570 km
  • Jest częścią międzynarodowego szlaku Via Carpatia
  • Budowa 19 Babica–Jawornik prowadzona jest w systemie „projektuj i buduj”

Droga ekspresowa S19 Babica–Jawornik będzie mieć 11,6 km długości oraz dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Zaplanowano m.in. węzeł Strzyżów-Żarnowa, a także pięć wiaduktów, cztery przejścia dla zwierząt (dwa dla średnich, jedno dla dużych, jedno dla małych) oraz osiem estakad, z których najdłuższa (1,1 km) będzie wsparta na filarach o wysokości 80 m. Poza tym powstanie np. tymczasowy łącznik z DK19 w miejscowości Jawornik.

Droga ekspresowa S19 Babica–Jawornik: wizualizacja

Budowa drogi ekspresowej S19 w trudnych warunkach

Odcinek drogi ekspresowej S19 będzie przebiegać przez tereny różnorodne: skomplikowane pod względem geologicznym i z dużą różnicą przewyższeń. W ramach badań podłoża wykonano 765 otworów badawczych o łącznej długości 12 km i głębokości od 3 do 50 m. Przeprowadzono też 319 sondowań (2,2 km; głębokości od 1,8 do 35 m). Stwierdzono występowanie siedmiu obszarów osuwiskowych i sześciu predysponowanych osuwiskowo. 


Na obecnym etapie inwestycja polegająca na budowie drogi S19 Babica–Jawornik prowadzona jest w systemie „projektuj i buduj”. Wartość kontraktu podpisanego z firmą Intercor wynosi 1,2 mld zł. Złożenie wniosku o ZRID oznacza, że wykonawca opracował już projekt budowlany. Obecnie powstaje dokumentacja wykonawcza, a zasadnicza budowa drogi S19 powinna rozpocząć się w II połowie 2023 r. Trasa S19 z Babicy do Jawornika ma być gotowa we wrześniu 2026 r. 

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Budowa drogi ekspresowej S19 w woj. podkarpackim

  • 81,8 km – oddane do ruchu (odcinki: Lasy Janowskie–Rzeszów Południe)
  • 72,9 km – w realizacji (w budowie: Rzeszów Południe–Babica oraz w systemie „projektuj i buduj”: Babica–Jawornik, Domaradz–Krosno, Krosno–Miejsce Piastowe, Miejsce Piastowe–Dukla, Dukla–Barwinek i dobudowa drugiej jezdni Sokołów Małopolski Płn.–Jasionka)
  • 11,6 km – w przygotowaniu (na etapie przetargu: Jawornik–Lutcza, Lutcza–Domaradz).

Droga ekspresowa S19, czyli Via Carpatia

Cała droga ekspresowa S19 będzie mieć 570 km, łącząc przejście graniczne z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej z granicą ze Słowacją w Barwinku. S19 jest elementem międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. W Polsce Via Carpatia osiągnie ponad 700 km, biegnąc przez województwa podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. W woj. podkarpackim będzie mieć 169 km. 

Zobacz także: 40 tygodni budowy drogi ekspresowej S19 z tunelem

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.