Partnerzy portalu

Droga S19. Z placu budowy zeszli saperzy. Co dalej? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: 05-04-2023 Źródło: GDDKiA

Trwają przygotowania do zasadniczej budowy odcinka Krosno–Miejsce Piastowe drogi ekspresowej S19 na Podkarpaciu. W ostatnich dniach zakończono rozpoznanie saperskie.


Budowa drogi ekspresowej S19. For. GDDKiA Budowa drogi ekspresowej S19. For. GDDKiA

Nie natrafiono na materiały niebezpieczne, a jedynie na pozostałości po pracach maszyn rolniczych, jak śruby czy kawałki łańcuchów.Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Kolejne tygodnie zostaną poświęcone na tyczenia geodezyjne, powstaną też drogi technologiczne, zaplecze i składy materiałów. Początkowy etap budowy drogi ekspresowej to także prace archeologiczne oraz wycinka drzew i krzewów, roboty ziemne w zakresie odhumusowania. Dojdzie też do wyburzeń budynków raz usunięcia kolizji z infrastrukturą sieciową, jak gazociągi czy linie energetyczne.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Droga ekspresowa S19. Dużo pracy dla mostowców

Droga ekspresowa S19 Krosno–Miejsce Piastowe będzie mieć 10,3 km długości oraz po dwa pasy ruchu w obu kierunkach (wraz z pasem awaryjnym). Zbudowane zostaną dwa węzły: Krosno i Miejsce Piastowe. Pierwszy z nich skomunikuje trasę S19 z drogami krajową nr 19 i powiatową nr 1973R, a drugi połączy S19 z DK28.

Poza tym powstanie dziewięć mostów, trzy wiadukty w ciągu drogi ekspresowej S19 oraz cztery nad nią, a także cztery przejścia dla zwierząt oraz jeden przepust pod trasą główną. W miejscowości Widacz droga ekspresowa S19 poprowadzona zostanie wiaduktem nad linią kolejową Stróże–Krościenko. W miejscowości Miejsce Piastowe przewidziano obwód drogowy.

Droga ekspresowa S19 Krosno–Miejsce Piastowe gotowa ma być w III kwartale 2025 r.

Droga ekspresowa S19. Parametry techniczne

  • liczba jezdni i pasów ruchu: 2x2
  • szerokość pasa ruchu: 3,5 m
  • szerokość pasa awaryjnego: 2,5 m
  • szerokość poboczy: min. 0,75 m
  • obciążenie: 115 KN/oś.

Droga ekspresowa S19, czyli Via Carpatia

Cała droga ekspresowa S19 będzie mieć 570 km, łącząc przejście graniczne z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej z granicą ze Słowacją w Barwinku. S19 jest elementem międzynarodowego szlaku Via Carpatia.

Przeczytaj także: Droga S19. Kiedy zacznie się drążenie tunelu? Znamy termin

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!