• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Lubelskie – bliżej do budowy dwóch odcinków drogi ekspresowej S17

Opublikowano: 04-10-2023 Źródło: GDDKiA

Do wojewody lubelskiego skierowano wnioski o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla budowy dwóch odcinków drogi S17 Zamość Południe–Tomaszów Lubelski Północ i Tomaszów Lubelski Południe–Hrebenne. Po ich wydaniu rozpoczną się roboty budowlane.


Miejsce budowy drogi ekspresowej S17 Zamość–Tomaszów Lubelski. Fot. GDDKiA Miejsce budowy drogi ekspresowej S17 Zamość–Tomaszów Lubelski. Fot. GDDKiA
  • Łączna długość dwóch odcinków drogi ekspresowej S17 wyniesie 36 km
  • Na trasie między Zamościem a Tomaszowem Lubelskim będzie 21 obiektów inżynieryjnych
  • Na fragmencie do Hrebennego powstanie osiem wiaduktów, dwa mosty i trzy przejścia dla zwierząt 

Standardowa droga ekspresowa

Powstanie droga ekspresowa o przekroju dwujezdniowym (po dwa pasy ruchu i pasy awaryjne). Zaplanowano obiekty inżynieryjne, drogi do obsługi ruchu lokalnego oraz infrastrukturę ochrony środowiska. Przebudowa i rozbudowa obejmie kolidujące drogi poprzeczne, infrastrukturę techniczną oraz cieki i urządzenia melioracyjne.

Droga ekspresowa S17 z Zamościa do Tomaszowa Lubelskiego

Droga ekspresowa S17 od węzła Zamość Południe do węzła Tomaszów Lubelski Północ będzie miała 18,5 km długości. Przebiegnie wzdłuż DK17 po jej wschodniej stronie. Za węzłem Zamość Południe ominie las w Księżostanach, a potem zbliży się do DK17. Powstaną węzeł Tarnawatka na skrzyżowaniu z szosą w kierunku Łaszczowa, para miejsc obsługi podróżnych (MOP) Krynice i obwód utrzymania drogi ekspresowej. Za węzłem trasa będzie poprowadzona w śladzie DK17 i dotrze do okolic Dąbrowy Tomaszowskiej. Połączy się z obwodnicą Tomaszowa Lubelskiego. Zaplanowano 25 obiektów inżynieryjnych – pięć mostów, 12 wiaduktów, kładkę dla pieszych i siedem przejść dla zwierząt dużych i średnich.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA


Droga ekspresowa S17 do granicy z Ukrainą

Odcinek drogi ekspresowej od Tomaszowa Lubelskiego do Hrebennego (granica z Ukrainą) o długości 17,5 km będzie miał początek za węzłem Tomaszów Lubelski Południe. Tam trasa przetnie DK17 i zostanie poprowadzona po jej zachodniej stronie. Ominie Lubyczę Królewską, a dalej powstanie w korytarzu drogi krajowej. Na końcu włączy się w obwodnicę Hrebennego. Znajdzie się tu 13 obiektów inżynieryjnych, w tym osiem wiaduktów, dwa mosty i trzy przejścia dla zwierząt.

Fragment drogi ekspresowej S17 między Zamościem a Tomaszowem Lubelskim za 822,5 mln zł wybuduje firma Kolin. Kontrakt na trasę od Tomaszowa Lubelskiego do Hrebennego (17 km) warty 598,2 mln zł ma spółka Budimex.

Droga ekspresowa S17 w woj. lubelskim

Cała droga ekspresowa między Piaskami a Hrebennem będzie liczyć 125 km. W użytkowaniu jest na razie obwodnica Tomaszowa Lubelskiego. W realizacji (formuła projektuj i buduj) są cztery odcinki od Zamościa w kierunku Hrebennego.

W sierpniu złożono wniosek o ZRID dla fragmentu Zamość Wschód–Zamość Południe (12,2 km). Analizowane są oferty przetargowe dla tras Piaski–Łopiennik (16,7 km), Krasnystaw–Izbica (18,8 km), Izbica–Zamość (9,9 km). Trwają przygotowania dla jeszcze dwóch odcinków: Łopiennik–Krasnystaw (9,5 km) i Zamość Sitaniec–Zamość Wschód (12 km). W styczniu 2022 r. złożono wniosek o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie.

Przeczytaj także: Droga S10 Szczecin–Piła: 113 km, osiem przetargów, trzy ogłoszone

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia