Droga ekspresowa S12 między Dorohuczą a Chełmem będzie mieć 22 km długości. Jej początek zaplanowano w Chojnie Nowym Drugim, dalej przebiegnie nowym śladem wzdłuż DK12 po jej stronie północnej. W Tytusinie przetnie drogę krajową i od południowej strony ominie Stołpie, gdzie powstanie para miejsc obsługi podróżnych. Dalej połączy się z obwodnicą Chełma na węźle Chełm Zachód.

Na trasie powstanie węzeł Siedliszcze na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 839. Wybudowane zostaną m.in. most, 14 wiaduktów i pięć przejść dla dużych i średnich zwierząt.

Wartość kontraktu wynosi 760 mln zł. Wykonawcą jest spółka Stecol Corporation.

Droga ekspresowa S12 w przyszłości połączy autostradę A1 w woj. łódzkim z przejściem granicznym z Ukrainą w Dorohusku. Będzie poprowadzona przez województwa mazowieckie i lubelskie. Stanie się najkrótszym połączeniem centralnej i zachodniej Polski z Radomiem oraz Lublinem. Przejmie międzynarodowy ruch tranzytowy w kierunku Kijowa.

Między Piaskami a Dorohuskiem drogę ekspresową S12 (75 km) podzielono na cztery odcinki. Trwa budowa obwodnicy Chełma, natomiast dla fragmentów Piaski–Dorohucza i Chełm–Dorohusk złożono już wnioski o ZRID.

Dla trasy między Pełczynem a miejscowością Chojno Nowe Drugie trwa opracowywanie dokumentacji projektowej. Ze względu na występowanie odpadów przemysłowych, konieczna stała się zmiana jej przebiegu.

Przeczytaj także: Niezwykłe znaleziska na budowie drogi S1