Partnerzy portalu

Budowa obwodnicy Opatowa w ciągu DK9 i S74. Nowy etap robót

Opublikowano: 08-05-2024 Źródło: GDDKiA

Obwodnica Opatowa powstaje w ciągu DK9 i S74. Zakończono montaż belek na najdłuższej estakadzie drogi krajowej, rozpoczęły się roboty bitumiczne na jezdni przyszłej drogi ekspresowej S74 w rejonie miejscowości Okalina.


Układanie podbudowy bitumicznej na obwodnicy Opatowa. Fot. GDDKiA Układanie podbudowy bitumicznej na obwodnicy Opatowa. Fot. GDDKiA
  • Na 300-metrowej estakadzie zamontowano 286 belek
  • Zaawansowanie budowy obwodnicy Opatowa osiągnęło 50%
  • Trasa za 461 mln zł ma zostać otwarta w kwietniu 2025 r.

Prace ziemne, budowa mostów, wiaduktów i estakad

Na obwodnicy Opatowa w ciągu DK9 i drogi ekspresowej S74 prowadzone są prace ziemne – wykopy i nasypy (zaawansowanie 75%) i roboty bitumiczne. Trwa budowa mostów, wiaduktów, estakad, przepustów i kładki dla pieszych. Zakończono odhumusowanie terenu i wymianę gruntów, przebudowę mediów i budowę dróg technologicznych. Rozpoczęto układanie na podbudowie z kruszywa warstwy bitumicznej, na której znajdą się kolejne dwie. Ogółem zaawansowanie rzeczowe wynosi 50%.


Widać ustroje nośne 12 mostów i wiaduktów (w większości są już zabetonowane), w tym liczącej 300 m estakady w ciągu DK9, najdłuższej na trasie. Zamontowano na niej 286 belek. Będzie jednocześnie mostem i przejściem dla zwierząt. Już tylko na dwóch obiektach mostowych drogi ekspresowej S74 trwają prace fundamentowe.

Mapa obwodnicy Opatowa. Źródło: GDDKiA Mapa obwodnicy Opatowa. Źródło: GDDKiA

Obiekty inżynieryjne na drodze ekspresowej S74 i krajowej nr 9

Na odcinku drogi ekspresowej S74 i krajowej nr 9 zaplanowano 14 mostów, wiaduktów i estakad i sześć dużych przepustów ekologicznych, a także dwa węzły. Pierwszy na skrzyżowaniu istniejącej DK9 z jej przyszłym przebiegiem oraz z budowanym łącznikiem północnym do DK74. Drugi, w Marcinkowicach, połączy przyszłą S74 z DK9 i zapewni skomunikowanie z drogą wojewódzką nr 757 do Staszowa. Powstają dwujezdniowa DK9 klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) o długości 5,1 km i droga ekspresowej S74 (6,5 km). Obwodnica jest poprowadzona po południowo-zachodniej stronie Opatowa.

Łącznik na północ od Opatowa

Uzupełnieniem obwodnicy będzie długi na 3 km jednojezdniowy łącznik w ciągu DK74 poprowadzony na północ od Opatowa. To spowoduje, że pojazdy na Kielce–Lublin i Radom–Ostrowiec Świętokrzyski–Annopol–Kraśnik, nie będą musiały wjeżdżać do miasta. Dojdzie do połączenia węzła DK9 z DK74 w okolicy Adamowa. Wjazd na łącznik zapewnią dwa ronda.

Wartość całej inwestycji wynosi 461 mln zł. Zakończenie budowy ma nastąpić w kwietniu 2025 r.

Przeczytaj także: Droga ekspresowa S17. Znamy wykonawcę odcinka na Lubelszczyźnie

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!