Obwodnica Opatowa powstaje w ciągu DK9 i S74. Zakończono montaż belek na najdłuższej estakadzie drogi krajowej, rozpoczęły się roboty bitumiczne na jezdni przyszłej drogi ekspresowej S74 w rejonie miejscowości Okalina.
Układanie podbudowy bitumicznej na obwodnicy Opatowa. Fot. GDDKiA
- Na 300-metrowej estakadzie zamontowano 286 belek
- Zaawansowanie budowy obwodnicy Opatowa osiągnęło 50%
- Trasa za 461 mln zł ma zostać otwarta w kwietniu 2025 r.
Prace ziemne, budowa mostów, wiaduktów i estakad
Na obwodnicy Opatowa w ciągu DK9 i drogi ekspresowej S74 prowadzone są prace ziemne – wykopy i nasypy (zaawansowanie 75%) i roboty bitumiczne. Trwa budowa mostów, wiaduktów, estakad, przepustów i kładki dla pieszych. Zakończono odhumusowanie terenu i wymianę gruntów, przebudowę mediów i budowę dróg technologicznych. Rozpoczęto układanie na podbudowie z kruszywa warstwy bitumicznej, na której znajdą się kolejne dwie. Ogółem zaawansowanie rzeczowe wynosi 50%.
Widać ustroje nośne 12 mostów i wiaduktów (w większości są już zabetonowane), w tym liczącej 300 m estakady w ciągu DK9, najdłuższej na trasie. Zamontowano na niej 286 belek. Będzie jednocześnie mostem i przejściem dla zwierząt. Już tylko na dwóch obiektach mostowych drogi ekspresowej S74 trwają prace fundamentowe.
Mapa obwodnicy Opatowa. Źródło: GDDKiA
Obiekty inżynieryjne na drodze ekspresowej S74 i krajowej nr 9
Na odcinku drogi ekspresowej S74 i krajowej nr 9 zaplanowano 14 mostów, wiaduktów i estakad i sześć dużych przepustów ekologicznych, a także dwa węzły. Pierwszy na skrzyżowaniu istniejącej DK9 z jej przyszłym przebiegiem oraz z budowanym łącznikiem północnym do DK74. Drugi, w Marcinkowicach, połączy przyszłą S74 z DK9 i zapewni skomunikowanie z drogą wojewódzką nr 757 do Staszowa. Powstają dwujezdniowa DK9 klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) o długości 5,1 km i droga ekspresowej S74 (6,5 km). Obwodnica jest poprowadzona po południowo-zachodniej stronie Opatowa.
Łącznik na północ od Opatowa
Uzupełnieniem obwodnicy będzie długi na 3 km jednojezdniowy łącznik w ciągu DK74 poprowadzony na północ od Opatowa. To spowoduje, że pojazdy na Kielce–Lublin i Radom–Ostrowiec Świętokrzyski–Annopol–Kraśnik, nie będą musiały wjeżdżać do miasta. Dojdzie do połączenia węzła DK9 z DK74 w okolicy Adamowa. Wjazd na łącznik zapewnią dwa ronda.
Wartość całej inwestycji wynosi 461 mln zł. Zakończenie budowy ma nastąpić w kwietniu 2025 r.
Przeczytaj także: Droga ekspresowa S17. Znamy wykonawcę odcinka na Lubelszczyźnie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.