• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Droga ekspresowa S17. Znamy wykonawcę odcinka na Lubelszczyźnie

Opublikowano: 08-05-2024 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wskazała najlepszą ofertę na realizację odcinka drogi ekspresowej S17 Izbica–Zamość Sitaniec. Wyboru dokonano po wcześniejszych odwołaniach i wyrokach Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) nakazujących unieważnienie postępowań dla dwóch fragmentów S17 i ponowną ocenę ofert.


Węzeł Piaski Wschód na skrzyżowaniu S12 z przyszłą S17. Fot. Łukasz Minkiewicz/GDDKiA Węzeł Piaski Wschód na skrzyżowaniu S12 z przyszłą S17. Fot. Łukasz Minkiewicz/GDDKiA
  • Na drodze ekspresowej zaplanowano dwa węzły i 27 obiektów inżynieryjnych
  • Najkorzystniejsza oferta opiewa na 504 mln zł
  • Trasa S17 między Piaskami a Hrebennem będzie liczyć 125 km

Droga ekspresowa S17. Unieważnione przetargi

W przetargu złożono 12 ofert, a rozpiętość cen wyniosła od prawie 504 mln zł do niemal 801 mln zł. Budżet GDDKiA wynosił mniej niż 425 zł. W lutym 2024 r. za najkorzystniejszą uznano ofertę konsorcjum firm Aldesa Construcciones Polska i Aldesa Construcciones. Podjęto decyzję o unieważnieniu postępowania, tak samo, jak w przypadku odcinków drogi ekspresowej S17 Piaski–Łopiennik oraz Krasnystaw–Izbica. Decyzje były skutkiem odwołań i wyroków KIO.


Po ponownej analizie ofert wybrano nowego wykonawcę, tym razem konsorcjum spółek GAP Inşaat, Fabe Polska i SP Sine Midas Stroy, które wyceniło wartość zadania na prawie 504 mln zł. Oferenci mają jeszcze możliwość odwołania się od tej decyzji. Jeśli tego nie zrobią, dojdzie do podpisania kontraktu.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Droga ekspresowa S17. 27 obiektów inżynieryjnych

Odcinek drogi ekspresowej S17 będzie długi na niemal 10 km. Powstanie dwujezdniowa trasa od Izbicy do węzła Zamość Sitaniec poprowadzona nowym śladem, przede wszystkim wzdłuż DK17. Miejscowości Podkrasne i Chomęciska Małe zostaną ominięte od zachodu. Zaplanowano dwa węzły (Stary Zamość i Zamość Sitaniec), a także 27 obiektów inżynieryjnychmosty, wiadukty, przejścia dla zwierząt. Standardowo pojawią się drogi do obsługi ruchu lokalnego i systemy odwodnienia oraz zarządzania ruchem. Przebudowane będą szosy krzyżujące się z drogą ekspresową.

Droga ekspresowa S17 między Piaskami a Hrebennem

S17 między Piaskami a Hrebennem osiągnie długość 125 km. W realizacji są trzy odcinki od Zamościa w kierunku Hrebennego. W przypadku fragmentów odcinków Zamość Wschód–Zamość Południe, Zamość Południe–Tomaszów Lubelski i Tomaszów Lubelski–Hrebenne w 2023 r. złożono wnioski o wydanie zezwoleń na realizację inwestycji drogowej (ZRID). GDDKiA liczy, że ich budowa rozpocznie się w 2024 r. Ponownej ocenie ofert poddawane są trasy Piaski–Łopiennik i Krasnystaw–Izbica. Wybór wykonawców ma nastąpić w wakacje.

Droga ekspresowa S17 między Łopiennikiem a Krasnymstawem (9 km) ma już decyzję środowiskową, wniosek o jej wydanie złożono dla 12-kilometrowej trasy Zamość Sitaniec–Zamość Wschód. Przetargi będą ogłoszone w 2025 r.

Przeczytaj także: Znamy wykonawcę odcinka drogi ekspresowej S11 w woj. opolskim

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!