Droga ekspresowa S10. Co powstanie?

Odcinek zacznie się na zachód od węzła Łowicz Wałecki (w miejscu zakończenia fragmentu Cybowo–Łowicz Wałecki). Dalej poprowadzi w kierunku północno-wschodnim, od północy ominie Mirosławiec. Następnie pobiegnie równolegle do obecnej DK10 przez tereny leśne i od północy ominie Nieradź. Zakończy się około 1,2 km przed węzłem Piecnik. Zaplanowano dwa węzły: Łowicz Wałecki i Mirosławiec, jak również osiem wiaduktów, estakadę, siedem górnych przejść dla zwierząt i dwa dolne.  

Wykonawcą została firma Budimex, wartość kontraktu wynosi 538,05 mln zł. Prace będą prowadzone w formule „projektuj i buduj”. Za 10 miesięcy gotowy ma być projekt budowlany i złożony wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID). GDDKiA zakłada, że potem mniej więcej siedem miesięcy potrwają urzędowe procedury, a następnie 22 miesiące zajmie etap robót budowlanych (bez okresów zimowych 16 grudnia–15 marca). Odcinek gotowy ma być w III kwartale 2028 r.

To siódmy zawarty w tym roku kontrakt na realizację S10 od Szczecina do Piły. Łączna wartość umów przekroczyła 4,1 mld zł obejmując niemal 110 km.

Droga ekspresowa S10

Cała połączy Szczecin, Piłę, Bydgoszcz, Toruń, Płońsk, kończąc się na obwodnicy aglomeracji warszawskiej. Docelowa długość wyniesie 460 km, kierowcy korzystają z 71,3 km.

Przeczytaj także: Droga ekspresowa S10. 50 km i cztery odcinki. Rusza pierwsza budowa