Partnerzy portalu

Droga ekspresowa S10. Kontrakt na odcinek trzeci z ośmiu [FILM]

Opublikowano: 21-06-2024 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała kontrakty na realizację odcinka drogi ekspresowej S10 Cybowo–Łowicz Wałecki oraz obwodnicy Rusinowa w ciągu DK22. Pierwszy dotyczy trasy o długości 16 km, a drugi 4,5 km. Oba zadania przypadły jednemu wykonawcy.


Wizualizacja S10 – węzeł Kalisz Pomorski. Źródło: GDDKiA Wizualizacja S10 – węzeł Kalisz Pomorski. Źródło: GDDKiA

Droga ekspresowa S10 między Cybowem a Łowiczem Wałeckim będzie obwodnicą Kalisza Pomorskiego omijającą miasto od północy. Rozpocznie się przed węzłem Cybowo, w sąsiedztwie którego powstanie obwód utrzymania drogi. Stąd trasa odejdzie na północ od DK10 i ominie Cybowo (tu zaplanowano parę miejsc obsługi podróżnych). Na skrzyżowaniu z DW175 będzie węzeł Kalisz Pomorski. Dalej S10 zostanie poprowadzona na wschód od Krężna i zbliży się do istniejącej DK10. Na końcu znajdzie się węzeł Łowicz Wałecki.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Na 16-kilometrowej drodze ekspresowej S10 przewidziano budowę pięciu wiaduktów, czterech przejść górnych dla zwierząt i siedmiu dolnych, a także 24 przepustów dla płazów i małych zwierząt.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Obwodnica Rusinowa w ciągu DK22 przebiegnie nowym śladem i ominie miejscowość od wschodu. Będzie jednojezdniową trasą klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego). Nad drogą gminną powstanie wiadukt, wykonany zostanie też przepust dla małych zwierząt. Zaplanowano też system odwodnienia z trzema zbiornikami retencyjno-infiltracyjnymi. Ścieżka pieszo-rowerowa przebiegnie wzdłuż drogi krajowej od strony północnej do ronda z DW179.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Realizacja odcinka drogi ekspresowej S10 pochłonie 592,17 mln zł, koszt obwodnicy to 54,98 mln zł. Oba zadania wykona firma Budimex. Przewidziano 17 miesięcy od podpisania umowy na opracowanie projektu budowlanego i uzyskanie decyzji ZRID. Roboty budowlane potrwają 15 miesięcy bez wliczania trzymiesięcznych przerw zimowych. Prace w terenie rozpoczną się pod koniec 2025 r. Kierowcy skorzystają z drogi ekspresowej w 2028 r. W przypadku drogi obwodowej Rusina otwarcie ma nastąpić w 2027 r.

Przeczytaj także: Droga ekspresowa S10 Szczecin–Piła. Dwa odcinki do realizacji

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia