• Podróż z Krakowa do Warszawy ma potrwać mniej niż 2 godz.
  • System GSM-R wdrożony będzie na prawie 14 tys. linii kolejowych

W trakcie II Kongresu Rozwoju Kolei w Warszawie prezes Merchel mówił m.in. o inwestycjach realizowanych w ramach Krajowego Programu Kolejowego. W tej chwili mamy realizowane inwestycje za ponad 40 mld zł. Dla porównania w poprzednich latach najwięcej na placu budowy było jednocześnie 7-8 mld – wyliczał Ireneusz Merchel. Dodał, że do 2023 r. na ten cel ma być przeznaczone prawie 76 mld zł.

Prezes PKP stwierdził też, że dużym wyzwaniem dla spółki jest modernizacja tras kolejowych wchodzących w skład międzynarodowego szlaku Rail Baltica, mającego połączyć Warszawę, Kowno, Rygę, Tallinn i Helsinki. Jesteśmy już na ostatnim etapie modernizacji linii Warszawa–Białystok. Ta linia jest przygotowywana na prędkość 200 km/godz. i chcemy te prace zakończyć w ciągu najbliższych trzech lat. Centralną Magistralę Kolejową przygotowujemy tak, żeby za cztery lata pociągi mogły jeździć nią do 250 km/godz. – stwierdził Ireneusz Merchel.


Przypomnijmy, że w kwietniu 2019 r. minister infrastruktury podpisał nowelizację rozporządzenia ws. ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji. Nowością było właśnie dostosowanie przepisów do maksymalnej prędkości pociągów w Polsce na poziomie 250 km/godz.

Zgodnie z założeniami, najpierw prędkość powyżej 200 km/godz. wprowadzana zostanie na Centralnej Magistrali Kolejowej (CMK). Warunkiem jest zakończenie prac torowych oraz uruchamianie systemu kontroli oraz sygnalizacji kabinowej. System o nazwie ERTMS/GSM-R w przypadku błędu maszynisty automatycznie wymusza jazdę pociągu z dozwoloną prędkością lub uruchamia nagłe hamowanie. Do finału wszystkich tych prac ma dojść pod koniec 2023 r. Wtedy system GSM-R powinien być wdrożony na prawie 14 tys. linii kolejowych.

Kiedy pociągi po CMK zaczną jeździć 250 km/godz., podróż na trasie Warszawa–Katowice/Kraków zajmie poniżej 2 godz. Obecnie to około 2 godz. 20 min.

Centralna Magistrala Kolejowa (linia nr 4) ma 224 km długości. Rozpoczyna się w Grodzisku Mazowieckim, a kończy w Zawierciu, łącząc Warszawę z Krakowem oraz Katowicami. Trasa zapewnia najszybsze połączenie stolicy z Krakowem, Katowicami, Opolem i Wrocławiem.

Przeczytaj także: Najbardziej zakorkowane miasta Polski i świata