• Zestaw maszyn regulujących tory ma 65 m długości
  • Całość waży 230 ton
  • Prace na odcinku Otwock–Pilawa zakończą się w grudniu 2020 r.

Na szlaku, między Otwockiem a Celestynowem działa zestaw złożony z podbijarki torowej, profilarki tłucznia i dynamicznego stabilizatora toru (DTS). Jego łączna długość wynosi 65 m, całość waży 230 ton.

W pierwszej kolejności podbijarka wyrównuje tor poprzez tzw. podbicie. Maszyna unosi tor i jednocześnie podsypuje pod podkłady tłuczeń. Zadaniem profilarki jest rozprowadzanie i wyrównywanie tłucznia - oczyszczenie toru i usunięcie nadmiaru kruszywa. Profilarka może magazynować nawet 25 ton tłucznia i użyć go w miejscach, gdzie występują braki. Końcowe prace wykonuje dynamiczny stabilizator toru (DTS). Jego zadaniem jest zagęszczenie podsypki, dzięki czemu tor staje się bardziej stabilny. Maszyny w ciągu dnia mogą wyregulować do 4 km toru. Po odcinku objętym pracami muszą przejechać przynajmniej dwa do trzech razy – wyjaśniają PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK).


Na trasie Otwock–Pilawa trwa budowa drugiego toru, ułożono już 20 km. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach modernizacji linii z Warszawy do Lublina. Maszyny zostaną przeniesione do pracy w kierunku Pilawy.

Na szlaku konieczne jest umocnienie gruntu i stabilizacja podłoża – pociągi mają tu jeździć z prędkością do 160 km/godz. Dodatkowo zidentyfikowano ponad 70 miejsc kolizyjnych, których nie uwzględniono na mapach obrazujących infrastrukturę podziemną. To dodatkowe zadanie dla wykonawcy.

Nowe perony powstają na ośmiu stacjach i przystankach, trwa przebudowa mostów i wiaduktów oraz budowa układu drogowego. Zmodernizowanych zostanie 11 przejazdów kolejowo-drogowych.

Otwarcie trasy Otwock–Pilawa ma nastąpić we wrześniu br., na razie jednotorowo. Wszystkie prace zakończą się w grudniu 2020 r.

Wartość projektu „Prace na linii kolejowej nr 7 Warszawa Wschodnia Osobowa–Dorohusk na odcinku Warszawa–Otwock–Dęblin–Lublin, etap I” to ponad 3,5 mld zł. Projekt jest współfinansowany przez UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020. Wszystkie prace na linii Warszawa–Lublin w ramach I etapu zostaną zrealizowane do 2022 r.

Przeczytaj także: Potwierdzono budowę kolei dużych prędkości w Wielkiej Brytanii