• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rail Baltica: ruszyła modernizacja szlaku Czyżew–Białystok za 3,3 mld zł

Opublikowano: 18-09-2020 Źródło: PKP PLK
Autor Wojciech Kwinta
Wojciech Kwinta
inzynieria.com

Rozpoczęła się jedna z największych inwestycji kolejowych w Polsce – modernizacja linii kolejowej między Czyżewem a Białymstokiem, części międzynarodowej trasy Rail Baltica. Przedsięwzięcie warte ponad 3,3 mld zł netto skróci podróże między Warszawą a Białymstokiem.


Stacja Czyżew. Fot. Mirosław Siemieniec/PKP PLK Stacja Czyżew. Fot. Mirosław Siemieniec/PKP PLK
  • Przejazdy pasażerskie między Warszawą a Białymstokiem będę trwały mniej niż 90 min
  • Pociągi pasażerskie pojadą z maksymalną prędkością 200 km/godz.
  • Odcinek Czyżew–Białystok zostanie zmodernizowany do 2023 r.

Kolejne kilometry na kolejowej mapie Polski powstają przy wsparciu środków unijnych. Obydwa etapy prac na odcinku Czyżew–Białystok składają się na największe polskie przedsięwzięcie finansowane z instrumentu „Łącząc Europę” (CEF). Jego wartość to ponad 800 mln EUR, z czego ponad 668 mln EUR to wkład unijny. Rozwój kolei to szansa dla wschodniej Polski na istotny wzrost konkurencyjności i konkretne korzyści dla rozwoju biznesu – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Fot. PKP PLK

Fot. PKP PLK

Międzynarodowe połączenia

Odcinek ze stolicy Polski do stolicy Podlasia, fragment międzynarodowego szlaku kolejowego Rail Baltica, ma znaczenie krajowe i międzynarodowe. Na nowych torach pociągi pasażerskie rozwiną prędkość do 200 km/godz., a przejazd między Warszawą a Białymstokiem skróci się do poniżej 90 min (najszybszymi pociągami). Bezkolizyjne skrzyżowania i nowoczesny system sterowania ruchem zwiększą bezpieczeństwo podróży, zwiększy się też przepustowość linii, a dzięki temu wzrośnie liczba kursów.


Ruszyły pierwsze prace

Długość przebudowywanego odcinka przekracza 70 km. Roboty rozpoczęły się od granicy woj. podlaskiego i są prowadzone w stronę Czyżewa. Najpierw specjalistyczne maszyny zdejmą sieć trakcyjną, w dalszej kolejności zostaną usunięte stare szyny i podkłady. Później, po zabezpieczeniu terenu, rozpoczną się prace na peronach. Wykonawca zgromadził na placu budowy szyny i tłuczeń, opracował też sprawny system wywozu starych elementów i dowożenia nowych. Kolejne etapy prac obejmą odwodnienie oraz ułożenie nowych sieci energetycznych i telekomunikacyjnych.

Fot. PKP PLK

Fot. PKP PLK

W Czyżewie powstanie tymczasowy peron, który w trakcie przebudowy ma ułatwić komunikację. Między Czyżewem a Kietlanką pociągi będą jeździć jednym torem, a drugi będzie przebudowywany. W październiku zaczną się też prace między Czyżewem a Łapami – także tam zostanie wprowadzony ruch jednotorowy.

Od Warszawy do Tallina

Rail Baltica połączy stolice Polski, Litwy, Łotwy i Estonii, a pośrednio także Helsinki, stolicę Finlandii. Po zakończeniu budowy stanie się osią transportową dla przejazdów krajowych i międzynarodowych.

Inwestujemy w połączenia w skali regionalnej, krajowej i międzynarodowej. Rail Baltica jest jednym z projektów, które zwiększają możliwości kolei zarówno dla podróżnych, jak i przewoźników towarów. Efektem prac realizowanych z udziałem środków unijnego instrumentu CEF Łącząc Europę staje się większa dostępność kolei, krótsze atrakcyjne podróże oraz sprawniejszy, bardziej ekonomiczny przewóz ładunków – powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. (PKP PLK).

Fot. Tomasz Łotowski/PKP PLK

Fot. Tomasz Łotowski/PKP PLK

Modernizację linii zaplanowano na lata 2020–2023 w ramach projektu „Prace na linii E75 na odcinku Czyżew–Białystok”. Zadanie warte ponad 3,3 mld zł netto realizuje konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor sp. z o.o., Stecol Corporation oraz Sinohydro Corporation Limited. Inwestycja otrzymała dofinansowanie ze środków unijnych z funduszu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF).

Zakończenie polskiej Rail Baltica w 2027 r.

Trasa między Warszawą a granicą woj. mazowieckiego została już zmodernizowana, przebudowano tory, stacje i przystanki, postawiono most nad Bugiem. Trwa budowa bezkolizyjnych skrzyżowań w Łochowie i Toporze.

Fot. Tomasz Łotowski/PKP PLK

Fot. Tomasz Łotowski/PKP PLK

PKP PLK przygotowują się do robót na odcinku Białystok–Ełk zaplanowanych na lata 2022–2024. Prace zaczną się od stacji Ełk. Ostatnim modernizowanym odcinkiem polskiej części Rail Baltica będzie linia między Ełkiem a Suwałkami i granicą państwa w Trakiszkach. W sierpniu ogłoszono przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej tego przedsięwzięcia. Przebudowa ma zostać przeprowadzona w latach 2023–2027.

Przeczytaj także: Najdłuższy tunel kolejowy w Polsce już po remoncie

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.