• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Najdłuższy tunel kolejowy w Polsce już po remoncie

Opublikowano: 15-09-2020 Źródło: PKP PLK
Autor Wojciech Kwinta
Wojciech Kwinta
inzynieria.com

Zakończył się prowadzony od kwietnia remont tunelu pod Małym Wołowcem na linii kolejowej Wałbrzych–Kłodzko. Pociągi znów mogą przejechać przez skalny obiekt. To dokończenie modernizacji: wcześniej prace remontowe trwały od sierpnia 2018 r. do czerwca 2019 r.


Fot. PKP PLK Fot. PKP PLK
  • Drugi remont tunelu w zboczu Małego Wołowca kosztował 8 mln zł
  • Za pierwszy zapłacono 10,8 mln zł
  • Dwunitkowy tunel jest eksploatowany od 1912 r., ale jedna nitka (1560 m) jest nieczynna

Dwunitkowy tunel został oddany do użytku w 1912 r. Każdą nitką prowadzi jeden tor. Trasa biegnie w zboczu góry Mały Wołowiec (Mały Kozioł) 718 m n.p.m. w Górach Wałbrzyskich. Obiekt jest konstrukcją w obudowie mieszanej, murowanej z bloków kamiennych i cegły klinkierowej. Nitka o długości 1560 m jest wyłączona z eksploatacji, pociągi korzystają z drugiej, liczącej 1601 m.

Fot. PKP PLK

Fot. PKP PLK


W najdłuższym tunelu kolejowym i jednocześnie najdłuższym tunelu skalnym wzmocniono wewnętrzną obudowę. Wykonawca oczyścił jej ceglaną powierzchnię, usunął poluzowane elementy i uzupełnił spoiny. Zmienił się też wygląd wjazdów do tunelu. Odnowiono ściany czołowe wraz z gzymsami, udrożniono i oczyszczono kanały wentylacyjne, usunięto luźne bloki, odłamki skalne i samosiejki. Wkrótce na skalnych ścianach pojawią się siatki zabezpieczające, a nad obiektem zostaną odtworzone rowy odwadniające. To prace nie przeszkadzają w ruchu pociągów, a zostaną zakończone w październiku. Za ten remont PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK) zapłaciły 8 mln zł. W ubiegłym roku w tunelu wykonano prace torowe i naprawę części obudowy za 10,8 mln zł.

Fot. PKP PLK

Fot. PKP PLK

Na szlaku między Wałbrzychem Głównym a Kłodzkiem Głównym każdego dnia kursuje kilkanaście pociągów pasażerskich. Remont tunelu wykonywano na odcinku Wałbrzych–Jedlina Zdrój. Podczas robót zapewniono zastępczą komunikację autobusową. Przez kolejne lata pasażerów przewozić będą pociągi.

Przeczytaj także: Dwa odcinki tunelowe II linii metra na Bródnie już wydrążone