• Po przebudowie i elektryfikacji pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 160 km/godz.
  • Prace będą prowadzone w porozumieniu PKP PLK z DB Netz
  • Warunkiem realizacji inwestycji jest uzyskanie finansowania ze środków unijnych

Od Szczecina Głównego do granicy z Niemcami

Roboty obejmą trasę Szczecin Główny–granica polsko-niemiecka prowadzącą w stronę Berlina. Dojdzie do modernizacji z budową drugiego toru i elektryfikacją szlaku na odcinku Szczecin Główny–Szczecin Gumieńce (linia kolejowa nr 408) oraz Szczecin Gumieńce–granica państwa w Tantowie (linia nr 409). Poprawią się połączenia z Niemcami, zwiększą możliwości komunikacji kolejowej w aglomeracji szczecińskiej.


Prace będą realizowane zgodnie z porozumieniem PKP PLK z DB Netz o współpracy w ramach koordynacji, przygotowania i realizacji przedsięwzięć przy rozwoju połączenia kolejowego Berlin–Szczecin.

Szybsze przejazdy, nowa stacja kolejowa

Nowe tory, sieć trakcyjna i urządzenia sterowania ruchem kolejowym spowodują, że pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 160 km/godz., a towarowe do 120 km/godz. Bezkolizyjne skrzyżowania zastąpią przejazdy kolejowo-drogowe. Nad ul. Cukrową (linia nr 408) powstaną wiadukt kolejowy, przejście pod torami. Przebudowane zostaną drogi równoległe. Drugi obiekt (przeprawa drogowa) zaplanowano na linii kolejowej nr 409, w ciągu drogi Przylep–Ostoja–Rajkowo–Szczecin.

W planach jest budowa stacji w Kołbaskowie, gdzie bieg będą kończyły pociągi aglomeracyjne, a także trzech przystanków (Szczecin Pomorzany Południowe, Warzymice, Przecław). Stacja Szczecin Gumieńce będzie dostosowana do obsługi składów towarowych o długości do 750 m. Zostaną podwyższone perony.

Na stacji Szczecin Główny powstanie jednokrawędziowy peron nr 5 na potrzeby ruchu aglomeracyjnego na liniach nr 408 w kierunku Szczecina Gumieńce oraz 406 w kierunku Polic. Dojście do niego umożliwi rozbudowa kładki.

Inwestycja wymaga dofinansowania ze środków unijnych

Dokumentacja projektowa pochłonie prawie 9 mln zł, a wykona ją firma Databout. Zakończenie tych prac i rozpoczęcie budowy przewidziano na połowę 2024 r. Modernizacja linii 409 (do szlaku po stronie niemieckiej) ma trwać do końca 2025 r., a całe przedsięwzięcie będzie wykonane do IV kwartału 2027 r. Realizacja inwestycji uzależniona będzie od dostępności środków finansowych w ramach nowej perspektywy finansowej, zasad i kryteriów korzystania z instrumentów finansowych UE – informują PKP PLK.

Przeczytaj także: CPK – największa taka umowa ramowa w Europie