• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Zakończono prace na liniach Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego

Opublikowano: 12-07-2022 Źródło: PKP PLK

W ramach inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) wartej 400 mln zł zakończono prace na liniach od Bytomia do Zabrza i od Sosnowca do Mysłowic Brzezinki w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Ostatnim zadaniem w tym przedsięwzięciu jest przebudowa stacji towarowej Katowice Szopienice Północne.


Most kolejowy w Jaworznie nad Przemszą. Fot. Przemysław Kubiak/PKP PLK Most kolejowy w Jaworznie nad Przemszą. Fot. Przemysław Kubiak/PKP PLK
  • Na linii między Sosnowcem a Mysłowicami pociągi towarowe osiągają do 80 km/godz.
  • Między Bytomiem a Zabrzem rozpędzają się do 100 km/godz.
  • Trwa modernizacja stacji towarowej Katowice Szopienice Północne

W trakcie robót przebudowano most kolejowy nad Przemszą

Roboty realizowano w ramach projektu „Prace na liniach kolejowych nr: 132, 147, 161, 180, 188, 654, 657 na odcinkach Gliwice–Bytom, Chorzów Stary–Mysłowice oraz Dorota–Mysłowice Brzezinka”. Pociągi jeżdżą po zmodernizowanych szlakach na odcinkach Bytom–Zabrze Biskupice (linia nr 132), Zabrze Biskupice–Maciejów Północny (linia nr 147) oraz Dorota (Sosnowiec)–Mysłowice Brzezinka (linia nr 180).

Wiadukt kolejowy w Sosnowcu nad ul. Orląt Lwowskich. Fot. Przemysław Kubiak/PKP PLK Wiadukt kolejowy w Sosnowcu nad ul. Orląt Lwowskich. Fot. Przemysław Kubiak/PKP PLK


W wyniku inwestycji pociągi towarowe jeżdżą z prędkością do 80 km/godz. na trasie od posterunku odgałęźnego Dorota w Sosnowcu do Mysłowic Brzezinki. Wymieniono tu ponad 17 km torów i sieci trakcyjnej i wyremontowano 14 obiektów inżynieryjnych. Największy z nich to most w Jaworznie nad Przemszą o długości 300 m. Zmodernizowano też dwa wiadukty kolejowe w Sosnowcu.

Most kolejowy nad Przemszą. Fot. Przemysław Kubiak/PKP PLK Most kolejowy nad Przemszą. Fot. Przemysław Kubiak/PKP PLK

Pociągi towarowe przyspieszyły

Na szlaku Bytom–Bytom Bobrek–Zabrze Biskupice–Maciejów Północny składy towarowe osiągają maksymalnie 100 km/godz., jeżdżą trzykrotnie szybciej niż przed przebudową. Szyny bezstykowe i ekrany akustyczne zredukowały hałas i wibracje. Wyremontowano obiekty inżynieryjne, m.in. wiadukt kolejowy na trasie Bytom Bobrek–Zabrze Biskupice. Wymieniono 18 km torów, 25 km sieci trakcyjnej i 21 rozjazdów. Odnowiono trzy nastawnie, jedną w Maciejowie Północnym i dwie w Zabrzu Biskupicach.

Wiadukt kolejowy w Sosnowcu. Fot. Przemysław Kubiak/PKP PLK Wiadukt kolejowy w Sosnowcu. Fot. Przemysław Kubiak/PKP PLK

Modernizacja stacji Katowice Szopienice Północne

Trwa jeszcze przebudowa stacji towarowej Katowice Szopienice Północne. Tu także wymieniane są szyny i sieć trakcyjna, powstaje też nastawnia. Prace są prowadzone bez zatrzymywania ruchu towarowego. W wyniku inwestycji zwiększy się przepustowość szlaków na terenie Katowickiego Węzła Kolejowego. Pojawią się składy cięższe i dłuższe, do 750 m.

Linia kolejowa w Bytomiu. Fot. Szymon Grochowski/PKP PLK Linia kolejowa w Bytomiu. Fot. Szymon Grochowski/PKP PLK

Przedsięwzięcie o wartości 400 mln zł otrzymało dofinansowanie z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wszystkie prace zakończą się w IV kwartale 2023 r.

Przeczytaj także: Litwa: zatwierdzono przebieg Rail Baltica z Kowna do granicy z Polską

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia