Podpisanie umów to przejście z etapu projektowania do budowy. Roboty mają być sfinansowane z Krajowego Programu Odbudowy. Efektem inwestycji ma być przywrócenie połączeń na linii kolejowej Chabówka–Nowy Sącz po 20 latach.

Zostaną wymienione tory, zamontowane urządzenia sterowania ruchem kolejowym, przebudowane obiekty inżynieryjne, a także stacje i przystanki.

Na stacji Rabka Zaryte będą nowe perony oraz przejście podziemne z windą. Budowę peronu zaplanowano także na przystanku Rabka Zdrój.

Na fragmencie linii kolejowej między bocznicą w Klęczanach a Nowym Sączem dojdzie do przebudowy stacji Marcinkowice oraz przystanków Nowy Sącz Chełmiec i Nowy Sącz Miasto. Tu też będą wybudowane perony, przejścia podziemne i winda.

Modernizację odcinka Chabówka–Rabka Zaryte wykona za prawie 370 mln zł firma Budimex. Fragment bocznica Klęczany–Nowy Sącz przebuduje konsorcjum firm Torpol i Intop Warszawa za ponad 780 mln zł.

Prace na linii kolejowej nr 104 Chabówka–Nowy Sącz to element przedsięwzięcia „Podłęże–Piekiełko” obejmującej także budowę linii o długości 58 km łączącej Podłęże z Tymbarkiem i Mszaną Dolną.

Przeczytaj także: Koleje dużych prędkości. Jak przebiegnie linia Sieradz–Poznań?