• Na szlaku w Katowicach wymiana obejmie 96 km torów i 133 km sieci trakcyjnej
  • Modernizacja obejmie 140 obiektów inżynieryjnych, w tym mostów i wiaduktów
  • Między Zabrzegiem a Zebrzydowicami prędkość składów pasażerskich wzrośnie do 160 km/godz.

Usprawnienie transportu kolejowego, rozładowanie ruchu drogowego

Celem inwestycji jest usprawnienie podróży i przewozu towarów na linii kolejowej do granicy z Czechami, a także rozładowanie ruchu drogowego. Na odcinkach dróg między Katowicami a Sosnowcem jeździ ponad 112 tys. pojazdów na dobę. Bezkolizyjne skrzyżowania poprawią płynność ruchu. Kursy aglomeracyjne zostaną oddzielone od dalekobieżnych.

W ramach robót zostaną dobudowane nowe tory, zwiększy się przepustowość, wzrośnie prędkość składów i skróci czas podróży.


Nowe tory i przebudowa linii kolejowych w Katowicach

Modernizacja linii kolejowych Katowice Szopienice Płd.–Katowice–Katowice Piotrowice przyniesie trzy nowe przystanki (Katowice Uniwersytet, Katowice Akademia i Katowice Kokociniec). Przebudowane zostaną stacje i przystanki Katowice Szopienice Południowe, Katowice Zawodzie, Katowice oraz Katowice Ligota, a punkt zatrzymań Katowice Brynów znajdzie się bliżej centrum miasta.

Na linii kolejowej Katowice Szopienice Południowe–Katowice Piotrowice zaplanowano dobudowę dwóch torów, dojdzie do rozdzielenia ruchu aglomeracyjnego i dalekobieżnego. Powstaną 22 km nowych torów, przebudowa obejmie dodatkowe 96 km, do wymiany przeznaczono 133 km sieci trakcyjnej i ponad 260 rozjazdów. Modernizacja obejmie 140 obiektów inżynieryjnych, w tym mostów i wiaduktów. W Katowicach powstanie centrum sterowania. Zadanie o wartości 3,4 mld zł netto zrealizuje konsorcjum firm Torpol i Intop Warszawa. Zakończenie robót ma nastąpić w 2028 r.

Przebudowa szlaku do granicy z Czechami

1,7 mld zł netto pochłonie przebudowa linii kolejowej Zabrzeg–Zebrzydowice do granicy z Czechami. Przebudowane będą stacje Chybie i Zebrzydowice, a także przystanki Zabrzeg Czarnolesie, Pruchna i Drogomyśl. Dojdzie do wymiany ponad 100 km torów i 120 km sieci trakcyjnej. 25 obiektów inżynieryjnych przejdzie modernizację. Prędkość maksymalna pociągów pasażerskich wzrośnie do 160 km/godz. To przedsięwzięcie przeprowadzi konsorcjum firm Trakcja, Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe i ALSTOM ZWUS. Prace zakończą się w grudniu 2027 r.

Przeczytaj także: Linia Kraków–Katowice: poprawi się jakość podróży pociągami