Wcześniej kolej dużych prędkości w Polsce była analizowana jako połączenie na osi wschód–zachód, natomiast teraz jej budowa jest analizowano pod kątem systemu komunikacyjnego łączącego Polskę z naszymi sąsiadami. Jestem przekonany, że koncepcja połączenia Polski i Węgier siecią kolei dużych prędkości to niewątpliwie projekt, który może zmienić mapę transportową Unii Europejskiej, z korzyścią dla naszego regionu – mówi, cytowany w komunikacie, minister Andrzej Adamczyk.

Węgrzy już mają gotowe analizy, z których wynika, że dzięki budowie kolei dużych prędkości podróż między Warszawą a Budapesztem może się skrócić do około 4 godzin.


Strona polska również prowadzi analizy. U nas połączenie przebiegałoby z Warszawy, przez planowany Centralny Port Komunikacyjny i dalej na południe z wykorzystaniem Bramy Morawskiej, przez Czechy, Słowację i Węgry.  Ponadto powołany ma zostać specjalny zespół, w skład którego wejdą eksperci m.in. z Instytutu Kolejnictwa.

6 marca 2018 r. ma dojść do spotkania ministrów państw Grupy Wyszehradzkiej, które są zainteresowane budową KDP w regionie.

Peter Szijjarto dodał, że jego kraj rozmawia nt. budowy takiego połączenia także z Rumunią. 

Przeczytaj także: W tym roku wstępny master plan Centralnego Portu Komunikacyjnego