Linia Tarnowskie Góry–Zawiercie jest jednotorowa i niezelektryfikowana, przystosowana do obsługi pociągów z prędkością 80 km/godz. Do tego odcinek Tarnowskie Góry–Mierzęcice Zawierciańskie jest nieczynny od 1992 r., a Mierzęcice Zawierciańskie–Siewierz – od 2009 r. Obecnie w użytkowaniu znajduje się liczący 5 km fragment w stacji Tarnowskie Góry oraz tylko dla ruchu towarowego 15 km fragment Siewierz–Zawiercie.

Jak poinformowały PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK), po przeprowadzeniu planowanych robót budowlanych dojazd do lotniska w Pyrzowicach będzie możliwy od strony Tarnowskich Gór i Zawiercia. W pierwszym przypadku podróż ma trwać około 17 min, a w drugim – około 23 min.


W ramach projektu dotyczącego linii Zawiercie–Tarnowskie Góry przygotujemy dokumentację projektową, która obejmie przygotowanie dla ruchu nieczynnej linii, elektryfikację, nowe przystanki osobowe i przebudowa już istniejących oraz zwiększenie poziomu bezpieczeństwa – mówi, cytowany w komunikcie, Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK.

W ramach rewitalizacji odbędzie się elektryfikacja 45 km linii oraz budowa dwóch dwupoziomowych skrzyżowań z autostradą A1 i drogą wojewódzką DW 913 Będzin–Pyrzowice. Ponadto powstaną nowe przystanki osobowe: Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice Łubne, Zawiercie Kądzielów oraz stacja MPL Pyrzowice. Do tego zachowana zostanie rezerwa terenu pod dwa nowe przystanki osobowe na terenie gminy Miasteczko Śląskie i Poręba.

Trasa będzie także obsługiwać bocznicę towarową CARGO MPL Katowice.

Po zakończeniu robót budowlanych, co zgodnie z planami ma nastąpić w 2020 r., pociągi pasażerskie po tej trasie mają poruszać się z prędkością maksymalną 140 km/godz., a towarowe – 80 km/godz.

Koszt przeprowadzenia prac budowlanych oszacowano na ponad 450 mln zł.

Przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego dla projektu pn.: „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry–Zawiercie” wygrała spółka Egis Poland. Umowa została właśnie podpisana.

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach może odprawić rocznie do 3,6 mln pasażerów.

Przeczytaj także: Jesienią otwarcie jednego z największych lotnisk na świecie