Zaangażowanie tak wielu podmiotów w działania na rzecz tworzenia łańcuchów logistycznych to bardzo dobry prognostyk. Integracja tej branży, a zarazem rozwój działalności logistycznej, w połączeniu z trwającymi na szeroką skalę pracami modernizacyjnymi na liniach kolejowych, wpłynie pozytywnie nie tylko na całą polską gospodarkę, ale też umocni pozycję naszego kraju za granicą jako bramy ze Wschodu do Unii Europejskiej – mówi, cytowany w komunikacie, Mirosław Antonowicz , członek zarządu PKP S.A.


Porozumienie o współpracy Operatorów Terminali Przeładunkowych i Centrów Logistycznych Europy Środkowo–Wschodniej – celem jest m.in. utworzenie podmiotu pn. „Organizacja operatorów terminali przeładunkowych i centrów logistycznych – Europy Środkowo-Wschodniej”, co ma umożliwić współpracę w zakresie promowania potencjału tych podmiotów w kraju i zagranicą.

Pomysłodawcy Porozumienia przypominają, że obecnie znacząca liczba ładunków z zaplecza portów w Polsce i Europie Środkowej jest przewożona koleją oraz transportem samochodowym bezpośrednio z/do portów Europy Zachodniej. Oznacza to nie tylko mniejsze przeładunki w polskich portach, ale również utratę wpływów budżetowych, w tym wpływów podatkowych z tytułu ceł w imporcie, które trafiają w części do budżetów innych państw, w których ładunki przekroczyły granicę UE.

W maju 2018 r. Porozumienie podpisało 11 sygnatariuszy: Euroterminal Sławków sp. z o.o., Logit T.J. Kowalewski i Wspólnicy sp. j., PKP CARGO Centrum Logistyczne Małaszewicze sp. z o.o., PKP CARGO Centrum Logistyczne w Medyka – Żurawica sp. z o.o., PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa sp. z o.o., Polskie Koleje Państwowe S.A., Śląskie Centrum Logistyki S.A., Terminale Przeładunkowe Sławków – Medyka sp. z o.o., Wielkopolskie Centrum Logistyczne Konin – Stare Miasto S.A., Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A., Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.

Przeczytaj także: Port Gdynia i Grupa PKP razem będą rozwijać transport intermodalny