Partnerzy portalu

Za 60 mln zł zostanie rozbudowana stacja Warszawa Gdańska

Opublikowano: 04-10-2019 Źródło: PKP PLK
Autor Wojciech Kwinta
Wojciech Kwinta
inzynieria.com

Dwie kładki z windami zostaną wybudowane na stacji Warszawa Gdańska. Zostaną też zamontowane schody ruchome. PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK) S.A. realizują projekt za ponad 60 mln zł netto współfinansowany ze środków Unii Europejskiej (UE).


Stacja Warszawa Gdańska. Fot. PKP PLK Stacja Warszawa Gdańska. Fot. PKP PLK
  • Za ponad 60 mln zł zostanie rozbudowana stacja Warszawa Gdańska
  • Nowe kładki, windy i ruchome schody ułatwią pasażerom poruszanie się po obiekcie
  • Przedsięwzięcie jest kolejnym etapem przygotowań do modernizacji warszawskiej linii średnicowej

Umowę na opracowanie i wykonanie rozbudowy stacji Warszawa Gdańska PKP PLK podpisały z firmą Sarinż sp. z o.o. Wartość kontraktu wynosi 62,8 mln zł netto. Inwestycja realizowana z wykorzystaniem środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko potrwa rok.

Przebudowa stacji Warszawa Gdańska. Źródło: PKP PLK

Przebudowa stacji Warszawa Gdańska. Źródło: PKP PLK

Od strony wiaduktu drogowego na ul. Mickiewicza będzie zadaszona kładka z zejściami na każdy z peronów. Zainstalowane zostaną windy, które umożliwią lepszą komunikację osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się. Z przejścia pod torami ruchomymi schodami wjedziemy na perony – czytamy w komunikacie.


Natomiast po zachodniej stronie stacji pojawi się druga kładka. Dzięki rozbudowie zostaną połączone perony oraz ul. Kłopot z ul. Felińskiego. W zadaszonym przejściu przewidziano instalację wind. W planach jest też montaż stojaków rowerowych. Takie rozwiązania skrócą czas dojścia do pociągów i ułatwią poruszanie się po całym obszarze.

Rozbudowa stacji Warszawa Gdańska to kolejne przygotowania do rozpoczęcia modernizacji warszawskiej linii średnicowej, dzięki której zwiększą się możliwości Warszawskiego Węzła Kolejowego, a w godzinach szczytu do stolicy dojedzie więcej pociągów. Przebudowa odcinka Warszawa Zachodnia–Warszawa Gdańska oraz kolejowego Mostu Gdańskiego zwiększą przepustowość, co pozwoli przewoźnikom na lepsze wykorzystanie linii obwodowej – informują PKP PLK.

Przeczytaj także: W Poznaniu powstaną wiadukty nad linią kolejową Poznań–Piła

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.