• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Poznań: wkrótce ruszy przebudowa ważnego ronda

Opublikowano: 03-08-2020 Źródło: PIM

17 sierpnia rozpocznie się przebudowa ronda Rataje w Poznaniu. Wojewoda wielkopolski wydał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Prace miały ruszyć wcześniej, ale procedurę opóźniła epidemia COVID-19.


Rondo Rataje. Wizualizacja: PIM Rondo Rataje. Wizualizacja: PIM
  • Przebudowa ronda ma zakończyć się w marcu 2022 r.
  • Koszt inwestycji wynosi prawie 152 mln zł
  • Usprawniona zostanie komunikacja piesza, rowerowa i samochodowa

Ważna dla miasta i jego mieszkańców inwestycja pochłonie niemal 152 mln zł. Przebudowa ronda Rataje uzyskała dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020. Generalnym wykonawcą przedsięwzięcia realizowanego w formule „projektuj i buduj” jest konsorcjum firm Aldesa Construcciones Polska sp. z o.o., Aldesa Construcciones SA z Madrytu oraz Coalvi SA z Saragossy.

Zmiany na rondzie Rataje

Prace zasadnicze będą prowadzone wzdłuż ul. Bolesława Krzywoustego (od ul. Serafitek do ronda Rataje), na ul. Jana Pawła II (od ul. Kórnickiej do ronda) oraz na ul. Ludwika Zamenhofa (od ul. Piłsudskiego do ronda). W trakcie robót zostanie wybudowane wydzielone, torowisko tramwajowo-autobusowe. Zmieni się konstrukcja jezdni i zwiększy liczba pasów ruchu. Istniejące przystanki zostaną wydłużone i przystosowane do obsługi tramwajów oraz autobusów. Wykonawca przebuduje i rozbuduje oświetlenie drogowe, monitoring wizyjny, kanalizację teletechniczną i sygnalizację świetlną. W okolicy ronda powstaną nowe chodniki, ścieżki rowerowe i mała architektura – informuje spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie (PIM).


Prace do 2022 r.

Przed rozpoczęciem prac dotyczących samego ronda wykonano dodatkowy pas ruchu na ul. Jana Pawła II i wymieniono nawierzchnię dworca autobusowego Rataje. Wyremontowano i dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych perony dworcowe. Jeszcze trwa układanie nawierzchni na wjeździe i zjeździe z dworca.

Zgodnie z harmonogramem zakończenie robót wzdłuż ul. Jana Pawła II nastąpi w I kwartale 2021 r. Finał wszystkich robót budowlanych z uwzględnieniem odbiorów technicznych i uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie zaplanowano na marzec 2022 r. Nowe rondo ma podnieść komfort podróży komunikacją miejską, usprawnić ruch samochodowy, rowerowy i pieszy.

Organizacja ruchu. Źródło: PIM Organizacja ruchu. Źródło: PIM

Zmiany organizacji ruchu

W nocy przed rozpoczęciem prac (z 15 na 16 sierpnia) zmieni się organizacja ruchu pojazdów. Najpierw zostaną wyłączone pasy ruchu ul. Jana Pawła II (od strony torowiska). Prace będą wtedy prowadzone na zamkniętym od ul. Kórnickiej torowisku w ul. Jana Pawła II (tramwaje nie będą jeździć). Dla kierowców będą udostępnione minimum dwa pasy jezdni. Zmienią się trasy tramwajów dotychczas przejeżdżających przez rondo.

W jak najmniejszym stopniu ograniczymy utrudnienia, szczególnie w komunikacji publicznej oraz dla samochodów przejeżdżających przez rondo. Wiemy, że jest to znaczący węzeł komunikacyjny w mieście, więc zrobimy wszystko, by prace były jak najmniej uciążliwe, a na każdym etapie realizacji inwestycji możliwy był zjazd i wjazd na rondo w każdym kierunku. Realizacja tych zamierzeń będzie wiązała się z wielokrotnymi zmianami w organizacji ruchu w trakcie prowadzenia inwestycji – mówi Justyna Litka, prezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Przeczytaj także: Rozpoczęła się budowa drogi S7 z imponującą estakadą

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!