W inwestycję włączyło się województwo małopolskie, które przekazało 350 tys. zł na przygotowanie koncepcji. Umowę w tej sprawie już podpisano. Tym samym wkład województwa i miasta wyniesie po 50%. 

Kolejne etapy inwestycji, czyli opracowanie dokumentacji projektowej i przeprowadzenie robót budowlanych, mają zostać sfinansowane z budżetu państwa. Budowę obwodnicy Zakopanego wpisano w rządowy program rozwoju systemu transportowego na obszarze Podtatrza do 2030 r.

Północne obejście Zakopanego zacząć ma się w rejonie ronda Chramca, a skończyć na istniejącej już estakadzie (ul. Powstańców Śląskich).

Rozwój transportu na obszarze Podtatrza jest niezwykle ważny dla tej części regionu, ale też całej Małopolski. Porozumienie odnośnie budowy obwodnicy Zakopanego było jednym z celów, jakie założyliśmy podczas spotkań w ramach Forum Podtatrza. Wszystko po to, aby właśnie Podhale miało sprawny dojazd i wyjazd z Zakopanego w kierunku Krakowa i dalej w stronę Warszawy – powiedział wicemarszałek Łukasz Smółka.

Celem Programu rozwoju systemu transportowego na obszarze Podtatrza do 2030 r. jest modernizacja infrastruktury i budowa systemu niskoemisyjnego transportu zbiorowego.

Zobacz także: Tak powstają tunele Północnej Obwodnicy Krakowa