• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Budowa drogi do Portu Gdynia. Rozpoczęto ważny przetarg

Opublikowano: 15-06-2022 Źródło: MI

Droga Czerwona połączyć ma Port Gdynia z Obwodnicą Trójmiasta w ciągu drogi ekspresowej S6. Ogłoszono przetarg na opracowanie dokumentacji niezbędnej do budowy tego połączenia.


Budowa Drogi Czerwonej. Fot. GDDKiA Budowa Drogi Czerwonej. Fot. GDDKiA
  • Droga Czerwona będzie mieć 9 km długości
  • Została przewidziana w standardzie spełniającym wymogi sieci TEN-T
  • Dokumentacja na potrzeby budowy drogi powstanie w podziale na kilka odcinków

Celem budowy Drogi Czerwonej jest poprawa dostępności do Portu Gdynia od strony lądu, a tym samym zwiększenie jego możliwości przeładunkowych i rozwojowych. Inwestycja wpisuje się także w projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego, który zakłada, poza budową lotniska, również stworzenie systemu dróg i linii kolejowych, zapewniających dostęp do polskich portów nad Bałtykiem. Z tego powodu prace przygotowawcze są finansowane przez spółkę CPK.

Przebieg Drogi Czerwonej: mapa. Źródło: ZPMG Przebieg Drogi Czerwonej: mapa. Źródło: ZPMG

Droga Czerwona? Czego dotyczy przetarg?

Wykonawca dokumentacji będzie pracować w podziale na trzy odcinki o łącznej długości 9 km. W przypadku fragmentu węzeł Gdynia Chylonia–węzeł Kwiatkowskiego II zajmie się koncepcją programową wraz z wykonaniem badań geologicznych. Dla odcinków węzeł Kwiatkowskiego II–węzeł Ofiar Grudnia ’70 oraz węzeł Ofiar Grudnia ‘70–węzeł Terminal Promowy przygotuje studia komunikacyjne.


Na opracowanie dokumentacji będzie mieć 18 miesięcy, a prace skończy złożeniem wniosku o tzw. decyzję środowiskową. Po jej uzyskaniu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) będzie gotowa do ogłoszenia przetargu w formule „ projektuj i buduj”.

Droga Czerwona – po co ta budowa?

Dla Drogi Czerwonej przewidziano przekrój dwujezdniowy i klasę GP (główna ruchu przyspieszonego), czyli spełni ona wymogi Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T. Zbudowanych zostanie pięć węzłów, a także m.in. infrastruktura dla pieszych i rowerzystów (jak kładki oraz obiekty podziemne).

Droga Czerwona pobiegnie od Portu Gdynia do węzła Gdynia Chylonia w miejscu skrzyżowania ul. Morskiej z Obwodnicą Trójmiasta (S6). Zapewni też połączenie portu z autostradą A1 i pośrednio z lotniskiem Solidarność, który powstanie w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego. Szacunkowa wartość inwestycji wynosi około 2,7 mld zł. Prace przygotowawcze pochłoną 20 mln zł, a środki pochodzą z puli na budowę CPK, do którego to projektu Droga Czerwona została włączona w 2020 r.

Zgodnie z obecnymi planami, dokumentacja będzie gotowa pod koniec 2024 r., a trasa powinna być budowana w latach 2026-2029.

Przeczytaj także: Obwodnica ułatwi dojazd do rafinerii Orlenu. Rozstrzygnięto przetarg

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia