• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Podróże kolejowe z Krakowa na Podbeskidzie będą krótsze

Opublikowano: 01-07-2022 Źródło: PKP PLK

O około 15 min skrócą się podróże pociągami między Krakowem a Bielskiem-Białą po wybudowaniu łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej w woj. małopolskim. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) pochłonie około 23 mln zł netto. Jest dofinansowana z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.


Budowa łącznicy kolejowej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Fot. Stanisław Wróbel/PKP PLK Budowa łącznicy kolejowej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Fot. Stanisław Wróbel/PKP PLK
  • Dzięki łącznicy nie będzie trzeba zmieniać kierunku ruchu pociągów
  • Zostaną połączone dwie linie kolejowe
  • Oddanie obiektu do użytku zaplanowano na przełom 2023 i 2024 r.

Sprawniejszy ruch na szlaku

Łącznica kolejowa ma usprawnić ruch pociągów i skrócić przejazdy pasażerskie na szlaku Krakowa do Wadowic, Andrychowa i Bielska-Białej. Zostanie wyeliminowana konieczność zmiany kierunku jazdy pociągów na stacji Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona, składy będą jeździć bezpośrednio w obie strony.

Obiekt będzie odcinkiem toru o długości prawie 500 m i połączy dwie zelektryfikowane linie kolejowe, nr 97 Skawina–Żywiec i nr 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona–Bielsko Biała. Tor, rozjazdy oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym zostaną ułożone na półkilometrowym nasypie. Dojdzie do budowy sieci trakcyjnej, infrastruktury elektroenergetycznej i teletechnicznej. Powstaną dwa przepusty. Przewidziano też rozbudowę mostu kolejowego w miejscu połączenia łącznicy ze szlakiem Skawina–Żywiec.


Roboty ziemne i wykopy

W czerwcu rozpoczęły się roboty ziemne i wykonywanie wykopów pod obiekty inżynieryjne. W połowie sierpnia ruszą prace zasadnicze wymagające zmian w organizacji ruchu na obu liniach. Oddanie łącznicy do użytku nastąpi na przełomie 2023 i 2024 r.

Realizacja inwestycji odbywa się w ramach zadania „Budowa łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej w ciągu linii kolejowych nr 97 Skawina–Żywiec i nr 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona–Bielsko Biała Główna”. To element projektu „Prace na liniach kolejowych nr 97, 98, 99 na odcinku Skawina–Sucha Beskidzka–Chabówka–Zakopane”.

Mijanka w Barwałdzie Średnim. Fot. Norbert Borowiec/PKP PLK Mijanka w Barwałdzie Średnim. Fot. Norbert Borowiec/PKP PLK

Wcześniejsze prace na trasie

Zakończyła się przebudowa 12 km torów wraz z siecią trakcyjną i 30 przejazdów kolejowo-drogowych na odcinku Wadowice–Andrychów. W efekcie miejscami prędkość pociągów zwiększy się z 40km/godz. do 80 km/godz. Wybudowano też mijankę w Barwałdzie Średnim i przystanek Osiedle Podhalanin. Zmodernizowano perony na stacji Andrychów i przystankach w Choczni, Choczni Górnej, Inwałdzie. Te prace kosztowały 129 mln zł i były realizowane w ramach projektu „Rewitalizacja linii kolejowej nr 117 odcinek Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona–Wadowice–granica województwa” (Etap I)” dofinansowanego ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Przeczytaj także: Kolej dojedzie na budowę pierwszej w Polsce elektrowni atomowej

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!