Poprawa torowiska, remont mostu

Prace torowe na linii nr 215 (Laskowice–Czersk) obejmą liczący 6 km odcinek między Osiem a Tleniem w woj. kujawsko-pomorskim. Podkłady drewniane zostaną wymienione na strunobetonowe, pojawi się nowy tłuczeń, częściowo będą ułożone nowe szyny. Na jednym przejeździe kolejowo-drogowym i dwóch przejściach dla pieszych w Tleniu znajdzie się lepsza nawierzchnia.

Most przez Wdę w Tleniu przejdzie remont podpór, zaplanowano nowe chodniki dla służb technicznych i oczyszczenie skarp. Przeprawa zostanie zabezpieczona przed korozją. Prace obejmą naprawę pięciu wiaduktów i trzech przepustów.

Prace do września

Wykonawcą jest Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe. Roboty potrwają do końca września 2022 r. W tym czasie zostanie wprowadzona komunikacja zastępcza na odcinku Osie–Szlachta.

Wcześniej, w latach 2019–2021, na jednotorowym szlaku Laskowice Pomorskie–Czersk o długości 79 km przeprowadzono wymianę nawierzchnię toru i podkładów, a torowisko wyregulowano. Na odcinkach Czersk Świecki–Osie oraz Tleń–Śliwice pociągi przyspieszyły do 100 km/godz. Wykonane prace skróciły czas przejazdu o 5 min i pochłonęły 12 mln zł netto. Po zakończeniu aktualnej inwestycji oszczędność wzrośnie o 3 min.

Przeczytaj także: Kolej dojedzie na budowę pierwszej w Polsce elektrowni atomowej