PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) ogłosiły przetarg na dokumentację projektową dla modernizacji i budowy linii kolejowych prowadzących do planowanej elektrowni jądrowej Lubiatowo – Kopalino. Szlaki zapewnią dostawy ładunków na potrzeby budowy elektrowni. Zadanie zostanie wykonane jako inwestycja towarzysząca realizacji siłowni, ze środków budżetu państwa.
Koleje dostarczą ładunki na budowę elektrowni atomowej. Fot. Szymon Danielek/PKP PLK
- Powstaną dwa warianty tras kolejowych do modernizacji i budowy
- Czas na przygotowanie dokumentacji wynosi 27 miesięcy
- Linie mają zapewnić dostawy na budowę elektrowni jądrowej
Proponowane szlaki kolejowe
W ramach dokumentacji powstanie koncepcja programowo-przestrzenna dla dwóch wariantów inwestycji. Pierwszy zakłada modernizację linii kolejowych nr 230 Wejherowo–Garczegorze oraz 229 Lębork–Garczegorze, a także budowę szlaku z Choczewa do elektrowni jądrowej i łącznicy do linii nr 230 w kierunku Lęborka.
W drugim wariancie doszłoby do przebudowy linii nr 230 Wejherowo–Choczewo wraz z budową nowych odcinków, a także linii nr 229 Lębork–Łeba. Powstałby też szlak z Choczewa poprzez elektrownię jądrową do połączenia z linią nr 229 w obszarze stacji Steknica oraz łącznica do trasy nr 229 w kierunku Łeby.
Dla wybranego wariantu będzie opracowany projekt budowlany i zostaną pozyskane niezbędne decyzje administracyjne.
Zwiększenie ruchu pociągów na Pomorzu
Realizacja planów może zwiększyć dostęp do kolei w powiatach wejherowskim i lęborskim (woj. pomorskie). W zależności od wybranego wariantu pozwoli na uruchomienie nieczynnej linii nr 230 i wprowadzenie stałych połączeń na linii 229, aktualnie wykorzystywanej tylko w sezonie letnim. Stacje i przystanki zostaną zmodernizowane, plany zakładają budowę nowych. Przewidywana prędkość maksymalna pociągów pasażerskich i towarowych (do 750 m długości, z naciskiem na oś 221 kN) to 120 km/godz.
Przetarg dotyczy dokumentacji projektowej i nadzoru autorskiego robót budowlanych w ramach projektu „Zapewnienie dostępu kolejowego do elektrowni jądrowej Lubiatowo–Kopalino.”
Czas na wykonanie zadania wynosi 27 miesięcy od podpisania kontraktu.
Przeczytaj także: Którędy dojedziemy do pierwszej elektrowni atomowej w Polsce?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.