Na linii kolejowej nr 72 między Zamościem a Hrubieszowem specjalistyczna maszyna układa podkłady i nowe szyny. Efektem inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) za około 10 mln zł mają być cichsze i szybsze podróże. Zakończenie prac przewidziano na IV kwartał 2022 r.
Maszyna PUN układa tor na szlaku Zamość Szopinek–Hrubieszów. Fot. W. Oberda/PKP PLK
Maszyna PUN, pociąg do potokowej wymiany nawierzchni, zdemontowała 10 km toru między stacjami Zamość Szopinek a Hrubieszów, a następnie zamontowała nowe podkłady i szyny. Do końca tygodnia przeprowadzi takie operacje na liczącym 2,5 km ostatnim fragmencie linii kolejowej. Wykonanie takich robót metodą tradycyjną trwałoby ponad miesiąc, urządzenie wykonuje je w 10 dni.
Fot. W. Oberda/PKP PLK
Na części trasy użyto szyn i podkładów pozyskanych podczas przebudowy linii nr 7 Otwock–Lublin Główny. Są używane, ale wciąż użyteczne. W trakcie prac wymieniono już 19 tys. tych elementów, z czego 11,2 tys. to materiały z odzysku.
Po zakończeniu wymiany na trasie pojawi się oczyszczarka tłucznia. Tor zostanie ustabilizowany, a szyny będą zgrzewane. Ich klasyczne połączenie zostaną zastąpione bezstykowymi. Takie rozwiązanie ogranicza oddziaływanie szlaku na otoczenie, a także obniża poziom hałasu i wibracji.
Fot. W. Oberda/PKP PLK
Po zakończeniu robót czas przejazdów linią kolejową skróci się o około 10 min. Maksymalna prędkość pociągów pasażerskich wzrośnie z 60 km/godz. do 80 km/godz. Towarowe rozpędzą się do 50 km/godz. (dotychczas 40 km/godz.)
Przeczytaj także: Największa inwestycja kolejowa na Śląsku zyskała dofinansowanie unijne
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.