PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) otrzymały 937 mln euro dofinansowania unijnego z instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Inwestycja obejmuje modernizację odcinków Będzin–Katowice Szopienice Płd.–Katowice–Katowice Piotrowice oraz Tychy–Goczałkowice-Zdrój. Ruch aglomeracyjny zostanie oddzielony od dalekobieżnego, zwiększy się przepustowość trasy.
Stacja Katowice. Fot. Katarzyna Głowacka/PKP PLK
- Dofinansowanie unijne pokryje 85% kosztów inwestycji
- Na modernizowanych odcinkach zostaną dobudowane dwa tory
- Pociągi pasażerskie pojadą do 16 km/godz., pojawią się ciężkie składy towarowe do 750 m długości
Zadanie „Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E30 i E65) na obszarze Śląska, Etap I: linia E65 na odc. Będzin–Katowice–Tychy–Czechowice-Dziedzice–Zebrzydowice” wzięło udział w konkursie orgaznizowanym w ramach unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Projekty na odcinkach Będzin–Katowice Szopienice Płd.–Katowice–Katowice Piotrowice oraz Tychy–Goczałkowice-Zdrój uzyskały dofinansowanie w wysokości 85% wartości inwestycji.
Lepsza oferta przewozowa
W wyniku prac ma się poprawić oferta przewozowa dla mieszkańców woj. śląskiego. Na trasie od Będzina przez Sosnowiec do Katowic Szopienic Południowych dobudowane zostaną dwa tory, a ruch aglomeracyjny zostanie oddzielony od dalekobieżnego. Pociągi pasażerskie zwiększą prędkość maksymalną do 160 km/godz., zostaną wybudowane przystanki Sosnowiec Środula i Katowice Morawa, skrócą się czasy podróży. Na stacji Sosnowiec Główny dojdzie do przebudowy peronów, a stacja kolejowa Będzin obsługująca głównie przewozy towarowe przejdzie modernizację i zostanie przystosowana do ciężkich składów o długości 750 m.
Rozbudowa torów, modernizacja stacji i przystanków
Na odcinku linii kolejowej Katowice Szopienice Południowe–Katowice Piotrowice powstaną trzy przystanki: Katowice Uniwersytet, Katowice Uniwersytet i Katowice Kokociniec, natomiast przystanek Katowice Brynów będzie przesunięty w rejon autostrady A4. Modernizacja obejmie stacje i przystanki Katowice Szopienice Południowe, Katowice Zawodzie, Katowice oraz Katowice Ligota. Tu także pojawią się dwa dodatkowe tory. Pozwoli to na oddzielenie ruchu aglomeracyjnego i dalekobieżnego, umożliwi zwiększenie liczby kursów i podniesie bezpieczeństwo przewozu podróżnych i towarów. Podczas robót powstanie 22 km torów, dojdzie do przebudowy 100 km oraz modernizacji 140 obiektów inżynieryjnych. Do wymiany przewidziano około 133 km sieci trakcyjnej. Zostanie wybudowane Lokalne Centrum Sterowania Katowice do zarządzania ruchem na szlaku od Sosnowca do Tychów.
Wymiana sieci trakcyjnej i torów
Na trasie Tychy–Goczałkowice-Zdrój wygodniejsze perony zaplanowano na stacjach i przystankach Tychy Żwaków, Kobiór, Piasek, Pszczyna i Goczałkowice. Dojdzie do modernizacji sieci trakcyjnej, obiektów inżynieryjnych oraz torów, zostaną zastosowane nowoczesne systemy sterowania ruchem. Pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 160 km/godz.
Trwa także przetarg na wykonanie modernizacji linii kolejowej E65. Prace budowlane przewidziano na lata 2023–2026
Przeczytaj także: Via Carpatia na Podkarpaciu z dofinansowaniem z instrumentu CEF
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.