Na linię kolejową Skoczów–Goleszów–Cieszyn po dziewięciu latach wracają pociągi. Na szlaku Skoczów–Wisła roboty dobiegają końca. Cała inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) pochłonie 460 mln zł.
Stacja Cieszyn po przebudowie. Fot. Adam Roik/PKP PLK
- Na odcinku Goleszów–Cieszyn wymieniono 10 km toru i sieci trakcyjnej
- Podróż między tymi stacjami potrwa do 12 min
- Przebudowano 40 obiektów inżynieryjnych
Krótsze podróże po przebudowie
Niemal 10 km toru i sieci trakcyjnej wymieniono na linii kolejowej Goleszów–Cieszyn. 11 przejazdów kolejowo-drogowych i dwa przejścia dla pieszych wraz z urządzeniami zabezpieczającymi objęła przebudowa. Rewitalizację lub modernizację przeszło około 40 obiektów inżynieryjnych.
Stacja Skoczów. Fot. Adam Roik/PKP PLK
W efekcie robót składy pasażerskie pokonają odcinek szlaku między Cieszynem a Goleszowem w ciągu 11–12 min, a przejazd na trasie Katowice–Cieszyn przez Skoczów i Goleszów zajmie około 90 min. Po dziewięciu latach, 4 września 2022 r., wznowione zostaną połączenia na linii kolejowej Goleszów–Cieszyn.
Stacja Skoczów. Fot. Adam Roik/PKP PLK
Zmodernizowane perony i przystanki
Na stacji Cieszyn przebudowano dwa perony. Są podwyższone i wyposażone w wiaty, ławki, oświetlenie, nagłośnienie, tablice informacyjne i antypoślizgową nawierzchnię. Wykonano pochylnie dla osób o ograniczonej mobilności. Lepsze warunki dla podróżnych są także na stacji Goleszów i przystankach Skoczów Bładnice, Goleszów Górny, Bażanowice, Cieszyn Uniwersytet (dawniej Mnisztwo). Ten ostatni przeniesiono o około 1,5 km, znajduje się teraz w pobliżu uczelni.
Stacja Goleszów. Fot. Adam Roik/PKP PLK
Także prace na odcinku Bronów (Chybie)–Wisła Głębce dobiegają końca. Uruchomiono już kursy po nowym torze od Bronowa do Skoczowa, wybudowano przystanek Skoczów Bajerki, przebudowano perony na stacjach Pierściec i Skoczów oraz przystankach Chybie Mnich i Zaborze. Wszystkie roboty zakończą się w listopadzie 2022 r.
Przystanek Cieszyn Uniwersytet. Fot. Adam Roik/PKP PLK
Wartość projektu „Rewitalizacja linii kolejowych nr 694/157/190/191 Bronów–Bieniowiec–Skoczów–Goleszów–Cieszyn/Wisła Głębce” to prawie 460 mln zł, z czego 85% jest dofinansowane w ramach unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.
Przeczytaj także: Rozpoczyna się kolejny etap przebudowy kolejowej zakopianki
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.