Po trwających rok procedurach wybrano najkorzystniejszą ofertę w przetargu na budowę drogi ekspresowej S10 Toruń Zachód–Toruń Południe.
Drogi ekspresowe w Polsce. Fot. GDDKiA/Krzysztof Nalewajko
Złożone propozycje poznaliśmy we wrześniu 2021 r. Wpłynęło siedem ofert, a wpisane w nie kwoty wahały się od 300 do 377 mln zł. Wybrana wtedy firma zrezygnowała z podpisania umowy, a oferta, którą GDDKiA wskazała jako drugą, została odrzucona z powodu niezgodności treści z warunkami zamówienia.
Źródło: GDDKiA
Po ponownej analizie, najkorzystniejszą okazała się propozycja firmy Polaqua. Wykonawca pracować ma w formule „projektuj i buduj”. W kontrakcie znajdzie się kwota 340,9 mln zł, co stanowi 84% szacunków GDDKiA. Pozostali oferenci mają 10 dni na złożenie ewentualnych odwołań.
Drogi ekspresowe w Polsce. Budowa 50 km trasy S10
Droga ekspresowa S10 Toruń Zachód–Toruń Południe będzie mieć 11,8 km długości. Powstaną dwa węzły: Toruń Podgórz i Toruń Czerniewice. Odcinek, w znaczącej części, zaplanowano w śladzie rezerwy, jaką zostawiono w trakcie budowy jednojezdniowej S10 (południowa obwodnica Torunia), która oddana do użytku została w 2006 r. Dalej trasa pobiegnie w kierunku węzła Toruń Południe, gdzie kierowcy wjeżdżają na autostradę A1.
To ostatni z czterech przetargów na S10 Bydgoszcz–Toruń o łącznej długości 50 km. Pozostałe odcinki mają już wykonawców: Bydgoszcz Południe–Emilianowo (8,9 km), Emilianowo–Solec (8 km), Solec–Toruń Zachód (21,2 km). Całość powinna być gotowa w 2026 r.
Droga ekspresowa S10 Bydgoszcz–Toruń. Źródło: GDDKiA
Cała droga ekspresowa S10 ma mieć 460 km długości, połączy Szczecin, Piłę, Bydgoszcz, Toruń, Płońsk, kończąc się na Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej.
Przeczytaj także: Via Carpatia. Bliżej budowy odcinka drogi ekspresowej S19
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.