Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wybrała najkorzystniejszą ofertę na dobudowę drugiej jezdni drogi ekspresowej S19 na odcinku Sokołów Małopolski Północ–węzeł Jasionka.
Wybrano wykonawcę rozbudowy odcinka S19. Fot. ilustr. GDDKiA
- W wyniku rozbudowy odcinek o długości 13,8 km stanie się dwujezdniowy i dwupasowy
- Powstanie estakada o długości 157,5 m
- Dzięki inwestycji łatwiejszy stanie się dojazd do lotniska w Jasionce
Zmiana układu drogowego
Odcinek drogi ekspresowej S19 Sokołów Małopolski Północ–Jasionka liczy 13,8 km. Aktualnie ten fragment międzynarodowego szlaku Via Carpatia ma trzypasową jezdnię w układzie 2+1, bez pasa rozdziału kierunków jazdy. Po zakończeniu inwestycji stanie się szosą dwujezdniową z dwoma pasami ruchu w obie strony, pasem awaryjnym i poboczami. Nośność wyniesie 11,5 t/oś.
Zadanie w formule „projektuj i buduj” wykona spółka Strabag za 272,83 mln zł. Będzie ono realizowane na terenie powiatu rzeszowskiego (gmina Sokołów Małopolski i gmina Trzebownisko) i łańcuckiego (gmina Czarna), w bezpośrednim sąsiedztwie pierwszej jezdni drogi ekspresowej S19.
Zakres planowanych robót
Prace obejmują dostosowanie obiektów inżynieryjnych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i ochrony środowiska. Drogi poprzeczne, cieki wodne i infrastruktura techniczna będą przebudowane. Węzły Sokołów Małopolski Północ i Jasionka spełniają standard dróg ekspresowych i nie wymagają rozbudowy.
Nowymi obiektami będą estakada o długości 157,5 m, dwa wiadukty (jeden z przejściem dla zwierząt średnich), dwa przepusty i przejazd gospodarczy. Poza tym powstaną jeszcze trzy przejścia dla zwierząt średnich, cztery dla małych i osiem dla płazów. Zaplanowano 3 km ekranów akustycznych, 13 otwartych i cztery zamknięte zbiorniki retencyjne, nasadzenia zieleni, urządzenia oczyszczające ścieki opadowe z jezdni i osłony przeciwolśnieniowe.
Źródło: GDDKiA
W Nienadówce droga ekspresowa będzie poprowadzona estakadą w odległości około 30 m od kościoła parafialnego przy DW878. Ze względu na zabytkowy charakter budynku przewidziano zastosowanie pali wierconych oraz ekran przeźroczysty. Zostanie podniesiona kategoria miejsca obsługi podróżnych (MOP Stobierna na jezdni w kierunku Lublina).
Ułatwienie dla ruchu tranzytowego
Inwestycja ma na celu zapewnienie na polskiej części Via Carpatia trasy dwujezdniowej z dwoma pasami ruchu, a także likwidację utrudnień w ruchu tranzytowym oraz na dojeździe do specjalnej strefy ekonomicznej i portu lotniczego w Jasionce.
W przetargu wpłynęło osiem ofert. Najwyższą wagę miała cena (60%). Po 20% przyznawano za przedłużenie okresu gwarancji jakości na ekrany akustyczne wraz z ich posadowieniem, instalacje zasilające i konstrukcje wsporcze oraz na obiekty mostowe wraz z ich wyposażeniem.
Przeczytaj także: S7 – ostatni odcinek na północ od Krakowa już w budowie
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.