• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Linia kolejowa do lotniska Katowice – nowy etap budowy

Opublikowano: 21-10-2022 Źródło: PKP PLK

W listopadzie roboty na linii Tarnowskie Góry–Pyrzowice–Zawiercie przeniosą się na odcinek Siewierz–Zawiercie. Powstaje stacja Pyrzowice Lotnisko, są już perony i konstrukcje przejścia podziemnego. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych pochłonie ponad 660 mln zł.


Nowy etap prac na linii kolejowej do lotniska Katowice. Fot. Szymon Grochowski/PKP PLK Nowy etap prac na linii kolejowej do lotniska Katowice. Fot. Szymon Grochowski/PKP PLK

Prace związane z linią kolejową Tarnowskie Góry–Zawiercie to odbudowa nieczynnego odcinka między Tarnowskimi Górami a Siewierzem o długości 30 km. Zadanie obejmuje 59 obiektów inżynieryjnych i 38 przejazdów kolejowo-drogowych, a także rewitalizację i elektryfikację około 48 km szlaku.

Przy lotnisku Katowice powstaje stacja Pyrzowice Lotnisko. Wybudowano dwa perony, konstrukcję przejścia podziemnego i pochylnię prowadzącą do portu lotniczego. Zamontowano trzy tory. Nad drogą DW913 jest wiadukt kolejowy, który zastąpił skrzyżowanie w poziomie szyn.

Między Tarnowskimi Górami a Siewierze układany jest tor, powstają bezkolizyjne skrzyżowania. W Miasteczku Śląskim nad DW908 wybudowano przeprawę kolejową. Drugi taki obiekt znajduje się nad autostradą A1. W listopadzie pociągi towarowe będą korzystać z dwóch bocznic na stacji Siewierz od strony Tarnowskich Gór. Wtedy prace będą przeniesione na odcinek Siewierz–Zawiercie.

Fot. Szymon Grochowski/PKP PLK Fot. Szymon Grochowski/PKP PLK

Mosty nad rzekami Szeligowiec i Jordan są już gotowe. Na stacji Siewierz oraz przystankach Miasteczko Śląskie Centrum i Mierzęcice są nowe perony. Dodatkowy taki obiekt znajduje się na stacji Zawiercie, będzie połączony z przejściem podziemnym.

Po zakończeniu prac w IV kwartale 2023 r. do lotniska Katowice Airport będzie można dojechać pociągiem od strony Tarnowskich Gór lub Zawiercia. Czasy przejazdów to 20–23 min. Z Katowic i z Częstochowy podróż zajmie około 1 godz.

Inwestycja jest współfinansowana ze środków unijnych kwotą ponad 500 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przeczytaj także: Pod linią kolejową Poznań–Gniezno powstanie tunel drogowy

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia