Zakopianka to popularna nazwa trasy z Krakowa do Zakopanego. Stara zakopianka między Krakowem a Rabką-Zdrojem przebiega w ciągu DK7, a dalej DK47, łącznie mając 102 km długości. Zakopianką określa się również planowane i budowane nowe odcinki S7, DK47 ze stolicy Małopolski w stronę Zakopanego. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych (GDDKiA) rozpoczęła przygotowania do ewentualnej rozbudowy ostatniego odcinka zakopianki, fragmentu DK47 od Szaflar do Zakopanego.
Zakopianka. Fot. owen10/Adobe Stock
- Obecnie zakopianka na odcinku Szaflary–Zakopane jest drogą jednojezdniową
- Na tym odcinku ma 11,8 km długości
- Końcówka zakopianki jest obciążona wzmożonym ruchem
W przetargu na opracowanie koncepcji programowej wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na potrzeby optymalizacji przepustowości drogi krajowej nr 47 od Szaflar do Zakopanego wpłynęły dwie oferty. Firma MPRB koszt przygotowania dokumentacji wyceniła na 4,7 mln zł, a Sweco Polska na ponad 3,5 mln zł. Wybrano drugą z tych propozycji, umowa została już podpisana.
Zakopianka. Przebudowa drogi tuż przed Zakopanem?
Obecnie zakopianka na odcinku Szaflary–Zakopane jest drogą jednojezdniową o dwóch pasach ruchu (po jednym dla obu kierunków). Wykonawca koncepcji programowej ma wstępnie ocenić zakres rzeczowy i finansowy inwestycji. Przedstawi m.in. warianty przebiegu, przebudowy i ewentualnej rozbudowy zakopianki, poza tym określi rodzaje i podstawowe parametry koniecznych do wybudowania obiektów. Zajmie się także badaniami geologicznymi, hydrologicznymi oraz inwentaryzacją przyrodniczą.
Zakopianka tuż przed Zakopanem. Fot. GDDKiA
Wykonawca zbada możliwość optymalizacji przepustowości zakopianki przy założeniu minimalnej ingerencji w teren przyległy.
Zadanie polega też na przygotowaniu analizy wielokryterialnej, która będzie podstawą do wyboru najlepszych rozwiązań, oraz wytycznych dla projektu budowlanego zakopianki. Na koniec wykonawca dokumentacji ma pozyskać tzw. decyzję środowiskową.
Po jej uzyskaniu (GDDKiA zakłada to na połowę 2025 r.) możliwe będzie podjęcie kolejnych kroków, np. wybór generalnego wykonawcy w formule „projektuj i buduj”.
Zakopianka, odcinek od Szaflar do Zakopanego. Fot. GDDKiA
Zakopianka. Dlaczego trzeba coś zrobić z ostatnim odcinkiem kluczowej drogi?
Zakopianka na odcinku Szaflary–Zakopane ma 11,8 km długości, z czego na prawie 10 km przebiega przez teren zabudowany (aż 186 zjazdów do posesji). Generalny Pomiaru Ruchu 2020/2021 wykazał, że między Szaflarami a Poroninem każdej doby przejeżdża 19,2 tys. pojazdów; to wzrost o 41% w ciągu pięciu lat. Z kolei między Poroninem a Zakopanem porusza się ich niemal 21 tys. (17%).
Jak informuje GDDKiA, okresowo, w czasie wzmożonych wyjazdów turystycznych, natężenie na drodze jest wyższe od jej przepustowości i tworzą się zatory.
Przeczytaj także: Zakopianka. Droga S7 Kraków–Myślenice pełna tuneli [TABELA]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.