• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Wszystkie tunele drogi S7 Kraków–Myślenice [LISTA]

Opublikowano: 19-03-2024 Źródło: GDDKiA, inzynieria.com

W poprzednim tygodniu GDDKiA podpisała umowę na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) dla budowy drogi ekspresowej S7 Kraków–Myślenice. W ramach tej dokumentacji zaproponowane zostaną warianty przebiegów nowej zakopianki – każdy w pasie terenu o szerokości od 80 do 150 m. Należy jednak podkreślić, że żaden ze wskazanych na początku 2022 r. szerokich od 3 do 5 km korytarzy nie jest na tym etapie preferowany, ciągle więc taką samą wagę przywiązuje się do wszystkich sześciu. Tym samym trudno nawet w przybliżeniu powiedzieć, którędy pobiegnie zakopianka. Można być jednak pewnym, że nie zabraknie tuneli, ponieważ w każdym z korytarzy zaproponowano podziemne obiekty, najmniej trzy, najwięcej pięć. W ramach STEŚ tego typu przeprawy muszą być analizowane.


Zakopianka. Istniejący tunel w ciągu drogi ekspresowej S7. Fot. GDDKiA Zakopianka. Istniejący tunel w ciągu drogi ekspresowej S7. Fot. GDDKiA
  • Udział tuneli w całej długości nowej zakopianki wyniesie minimum 25%
  • Najwięcej mogą stanowić nawet ponad połowę drogi S7 Kraków–Myślenice
  • Zakopianka nadal czeka na wybranie korytarza społecznego

Co to jest zakopianka?

To popularna wśród kierowców nazwa trasy z Krakowa do Zakopanego. Stara zakopianka z Krakowa do Rabki-Zdroju przebiega drogą krajową nr 7, a dalej DK47. Przy czym w taki sposób kierowcy określają także nowe odcinki dróg (planowane i budowane) z Krakowa w stronę Zakopanego (S7, DK47). NIedawno dużym zainteresowaniem cieszyła się budowa odcinka Naprawa–Skomielna Biała z tunelem pod Luboniem Małym, natomiast jeśli trasa S7 Kraków–Myślenice zostanie wykonana, przynajmniej w 25%, zgodnie z ciągle aktualnymi założeniami, będzie poprowadzona podziemnymi obiektami.

Zakopianka Kraków–Myślenice: droga musi zejść pod ziemię

W streszczeniu studium korytarzowego, które będzie podstawą dla dalszych prac w ramach STEŚ dla drogi S7 Kraków–Myślenice, napisano, że ukształtowanie terenu i założenia projektowe powodują konieczność zaprojektowania odcinków tunelowych. W przypadku korytarza nr 1 (długość S7 to 23,6 km) przewidziano trzy tunele (łącznie 5,8 km), a wartość szacunkowa inwestycji to 4,6 mld zł. W ramach korytarza nr 2 (24,6 km) powstałoby pięć tuneli (12,7 km), a budowa drogi pochłonęłaby 6 mld zł. Także pięć tuneli GDDKiA proponuje, gdyby zakopianka została zbudowana w korytarzach:

  • nr 3 (24,3 km; 13,1 km; 6,5 mld zł)
  • nr 4 (26,2 km; 11,6 km; 6,2 mld zł)
  • nr 5 (28,7 km; 11,2 km; 5,9 mld zł).

Cztery tunele byłyby konieczne, gdyby zbudowano drogę S7 w korytarzu nr 6 (29,1 km; 9,5 km; 6 mld zł).

Zakopianka: proponowane tunele. Źródło: GDDKiA Zakopianka: proponowane tunele. Źródło: GDDKiA

Zakopianka, czyli realizacja tuneli jest konieczna

Z powyższych liczb wynika, że udział tuneli w całej długości nowej zakopianki, jeśli te propozycje nie zostaną zmienione na dalszych etapach inwestycji, wyniesie minimum 25%. W studium czytamy, że niezależnie od postępu dalszych prac studialnych, z analiz prowadzonych w studium korytarzowym wynika, że jeżeli będziemy chcieli zachować wysokie parametry użytkowe drogi S7 Kraków–Myślenice, realizacja tuneli będzie konieczna.

Zobacz nasz serwis specjalny Zakopianka: droga S7 Kraków–Myślenice


Projektanci podkreślili też, że z uwagi na fakt, iż droga powstanie na obszarze fliszu karpackiego (duża różnorodność morfologiczna warstw), budowa tuneli może wymagać niestandardowych rozwiązań.

Zakopianka, czyli droga S7 Kraków–Myślenice a zamieszanie z korytarzami

Przypomnijmy: na początku 2022 r. GDDKiA przedstawiła sześć korytarzy pod budowę drogi S7 Kraków–Myślenice (każdy o szerokości od 3 do 5 km). Studium korytarzowe objęło obszar prawie 3 tys. km2 na terenie siedmiu powiatów i 34 gmin.

Zakopianka. Mapa – korytarze proponowane przez GDDKiA. Źródło: GDDKiA Zakopianka. Mapa – korytarze proponowane przez GDDKiA. Źródło: GDDKiA

Potem rozpoczęto opracowywanie tzw. korytarza społecznego. Zespół powołany przez Kraków zaproponował dwa warianty.

Droga ekspresowa S7, czyli zakopianka. WARIANT WSCHODNI

Droga ekspresowa S7 rozpoczęłaby się na węźle autostrady A4 Kraków Bieżanów, następnie od wschodu ominęłaby obszary chronione Kopalni Soli w Wieliczce. Nowa zakopianka pobiegłaby przez gminy: Wieliczka, Biskupice, Dobczyce, Siepraw i Myślenice (po wschodniej stronie tego miasta połączyłaby się z istniejącą S7 w okolicy Stróży).

Droga ekspresowa S7, czyli zakopianka. WARIANT ZACHODNI

Droga ekspresowa S7 rozpoczęłaby się na węźle autostrady A4 Kraków Kryspinów, dalej biegnąc przez gminy Liszki, Skawina, Sułkowice i Myślenice (po zachodniej stronie tego miasta). Także w tym wariancie nowa zakopianka włączona zostałaby w istniejącą S7 w okolicy Stróży.

Propozycje Krakowa nie zyskały jednak uznania wśród samorządów gmin sąsiednich. GDDKiA ogłosiła przetarg na STEŚ i wybrała wykonawcę bez wariantu społecznego.

Przeczytaj także: Droga S7 Kraków–Myślenice. Drugi przetarg, wybrano ofertę

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!