• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Tramwaje Warszawskie – przetarg na projekt dużej przebudowy w stolicy

Opublikowano: 13-06-2023 Źródło: Tramwaje Warszawskie

Tramwaje Warszawskie ogłosiły przetarg na wykonanie projektu budowlanego dla przebudowy al. Jana Pawła II, ul. Stawki, ronda Radosława i placu Grunwaldzkiego. Zadanie dotyczy nie tylko torowisk tramwajowych, ale także zmian w ruchu samochodowym, rowerowym i pieszym.


Wizualizacja efektów przebudowy. Źródło: Tramwaje Warszawskie Wizualizacja efektów przebudowy. Źródło: Tramwaje Warszawskie
  • 3000 m torów wypełnionych tłuczniem zamieni się w zielone torowisko
  • Rowerzyści będą mieli drogi po obu stronach al. Jana Pawła II
  • Roboty budowlane zaplanowano na lata 2028–2029

Zielone tory, szersze przystanki

Inwestor zaplanował zamianę torów na zielone. Tłuczeń zostanie zastąpiony rozchodnikiem, mało wymagającą rośliną. W przypadku al. Jana Pawła II i ul. Stawki oznacza to 3000 m zielonego torowiska. Założono też zwiększenie powierzchni pasów zieleni wzdłuż linii tramwajowych. Aktualnie jezdnie dochodzą prawie do szyn – pod koniec lat 40. XX w. zaprojektowaną ją z trzypasowymi jezdniami jako trasę N-S.

Poszerzone będą przystanki, tak by można było montować na nich wiaty. Jednocześnie ułatwią wsiadanie do tramwajów osobom z niepełnosprawnościami, starszym czy opiekunom z dziećmi. Na ul. Stawki pojawią się wspólne przystanki dla tramwajów i autobusów, a przy skrzyżowaniu z Jana Pawła II będą to wydzielone perony. Przy ul. Dzikiej zaplanowano przystanki wiedeńskie (z podwyższoną częścią jezdni).


Więcej tras rowerowych i torów tramwajowych

Po przebudowie al. Jana Pawła II rowerzyści będą mieli drogi po obu stronach ulicy (od skrzyżowania z al. Solidarności do ronda Zgrupowania AK Radosława). Zmniejszy się szerokość jezdni, będzie więcej miejsc parkingowych.

Wizualizacja efektów przebudowy. Źródło: Tramwaje Warszawskie Wizualizacja efektów przebudowy. Źródło: Tramwaje Warszawskie

Dodatkowe torowiska powstaną na rondzie Radosława i pl. Grunwaldzkim. Powstanie trzeci peron dla pojazdów jadących z Żoliborza w kierunku Okopowej (tor zostanie poprowadzony przez rondo). Dodatkowe pojedyncze torowisko umożliwi skręt z Okopowej w Jana Pawła II. Kolejne przewidziano na pl. Grunwaldzkim dla tramwajów jadących z ronda Radosława i skręcających w Broniewskiego. Zwiększy się przepustowość skrzyżowań, skrócą czasy przejazdu.

Zadanie podzielone na etapy

Zadanie będzie realizowane w dwóch etapach. Pierwszy obejmie projekt dla al. Jana Pawła II na odcinku od al. Solidarności do ul. Dzikiej oraz ul. Stawki. Na opracowanie dokumentacji przeznaczono 25 miesięcy. Drugi etap dotyczy przebudowy al. Jana Pawła II na odcinku od ronda do placu Grunwaldzkiego. Tu projekt budowlany ma powstać w ciągu 24 miesięcy. Roboty budowlane także będą w ten sposób realizowane. Zaplanowano je na lata 2028–2029.

Przeczytaj także: Kraków: można budować linię tramwajową z tunelem

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia