• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kraków: można budować linię tramwajową z tunelem

Opublikowano: 11-05-2023 Źródło: UM Kraków

Wydane zostało zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla budowy linii tramwajowej do Mistrzejowic w Krakowie. W najbliższych tygodniach miasto przekaże wykonawcy plac budowy. Na początek organizowane będzie zaplecze, wykonane zostaną prace przygotowawcze. Ten etap potrwać ma trzy miesiące.


Źródło: UM Kraków Źródło: UM Kraków

Stronami inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) są Kraków (podmiot publiczny) oraz konsorcjum PPP Solutions Polska i Gülermak (prywatny). Umowa przewiduje, że to strona prywatna zabezpiecza finansowanie i wykonuje roboty budowlane. Potem przez 20 lat dba o linię, a miasto płaci za dostępność infrastruktury. Po tym czasie Kraków przejmie całą linię w użytkowanie.

Kraków. Tunelowa linia tramwajowa

Długa na 4,5 km linia tramwajowa w Krakowie połączy Mistrzejowice ze skrzyżowaniem ulic Lema i Meissnera. Pasażerowie będą mieć do dyspozycji 10 par przystanków, w tym dwa dwupoziomowe węzły (przy rondach Młyńskim i Polsadu), a także rozbudowaną pętlę Mistrzejowice.

Największym zainteresowaniem cieszy się budowa tunelu w rejonie ronda Polsadu. Początkowo zakładano w tym miejscu przebieg naziemny, ale trasę tramwajową skoordynowano z linią premetra (od ronda Barei do ronda Młyńskiego będą mieć wspólny przebieg). Ostatecznie tunel będzie mieć 1320 m..

Kraków. Trasa linii do Mistrzejowic [MAPA]

Źródło: UM Kraków Źródło: UM Kraków

Linia zacznie się na pętli w Mistrzejowicach, dalej biegnąc ulicami Jancarza, Bohomolca, Krzesławicką, Dobrego Pasterza, Lublańską i Młyńską, kończąc na skrzyżowaniu ulic Lema i Meissnera z al. Jana Pawła II. Z tramwajowego odcinka w ciągu godziny korzystać ma niemal 3 tys. osób. Linia gotowa powinna być w 2025 r.

Źródło: tramwajdomistrzejowic.pl Źródło: tramwajdomistrzejowic.pl

Przeczytaj także. Kraków: tunel pod linią tramwajową prawie gotowy

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!