Partnerzy portalu

Śląsk – obwodnica Poręby i Zawiercia. Będzie kolejny odcinek

Opublikowano: 22-09-2023 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na budowę pozostałej części obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu DK78. To kontynuacja powstającego od marca 2022 r. pierwszego odcinka tej drogi obwodowej.


Budowa obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu DK78. Fot. GDDKiA Budowa obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu DK78. Fot. GDDKiA

Zaplanowano odcinek obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu DK78 o długości 7,5 km. Będzie to trasa klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) przystosowana do nacisku 11,5 tony na oś. Jej początek znajdzie się w miejscu budowanego węzła Kromołów, a końcem będzie rondo w Żerkowicach, które zostanie wykonane w ramach budowy obwodnicy Kroczyc.

Powstaną cztery wiadukty w ciągu obwodnicy na skrzyżowaniach z ulicami : Harcerską, Karlińską, Szymona Szymonowica oraz przejazdem rolniczym w Zawierciu.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Oferty można składać do 26 października. Jeśli nie dojdzie do odwołań po wyborze wykonawcy, kontrakt w formule Buduj zostanie podpisany w I kwartale 2024 r. Roboty będą trwały do 28 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych). Obwodnica Poręby i Zawiercia zostałaby oddana do użytku w połowie 2027 r.

DK78 biegnie przez powiaty będziński i zawierciański oraz przez miejscowości Siewierz, Poręba, Łazy, Zawiercie i Ogrodzieniec. Stanowi połączenie drogowe z lotniskiem w Pyrzowicach. Obwodnica wyprowadzi ruch tranzytowy z miejscowości położonych wzdłuż trasy. Ominie kilkadziesiąt skrzyżowań na aktualnym przebiegu DK78 i skróci przejazdy do 16 min.

DK78 w woj. śląskim liczy ponad 166 km. GDDKiA administruje jej częścią o długości przekraczającej 134 km.

Przeczytaj także: S17: koniec budowy obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego. Są dwie jezdnie

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia