Partnerzy portalu

Małopolska: wrócą połączenie kolejowe Kraków–Oświęcim przez Skawinę

Opublikowano: 23-10-2023 Źródło: PKP PLK

Oddano do użytku most kolejowy w Spytkowicach i zmodernizowane tory na szlaku Podbory Skawińskie–Oświęcim. Do końca zbliża się inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych na elementach linii kolejowej nr 94.


Most kolejowy na linii Kraków–Skawina–Oświęcim. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK Most kolejowy na linii Kraków–Skawina–Oświęcim. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK

Kończą się roboty związane z wymianą torów, sieci trakcyjnej i obiektów inżynieryjnych na fragmentach linii kolejowej nr 94 oraz przebudowa przystanków.

Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK

W Spytkowicach oddano do użytku most kolejowy nad ul. Zamkową i ciekiem. Trwa przebudowa drogi pod obiektem – powstaną nowe chodniki, szersza jezdnia i bariery ochronne. Przeprawa to jeden z trzech mostów, pięciu wiaduktów i 10 przepustów kolejowych zmodernizowanych na fragmentach linii kolejowej pomiędzy Podborami Skawińskimi a Oświęcimiem.

Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK

Wymieniono też część torów, sieci trakcyjnej i systemów odwodnienia. Dobiega końca przebudowa przystanków polegająca głównie na montażu nowych peronów. W Półwsi już się zakończyła, trwa jeszcze w Brzeźnicy i Jaśkowicach.

Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK

Roboty o wartości 92 mln zł netto zakończą się w grudniu 2023 r. Na szlak Kraków–Skawina–Oświęcim wrócą regularne kursy pociągów aglomeracyjnych. Wcześniej przebudowano tory m.in. w okolicy Brzeźnicy, Spytkowic i Dworów oraz na odcinku między Krakowem Płaszowem a Podborami Skawińskimi. Wymiana torów, sieci trakcyjnej i urządzeń sterowania ruchem kolejowym pochłonęła 250 mln zł.

Przeczytaj także: Na Mazowszu powstanie nowa linia kolejowa o długości 73 km

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!