Wznowiono połączenia kolejowe na Podhale. Zakończyły się prace zasadnicze na linii kolejowej Skawina–Sucha Beskidzka–Chabówka–Zakopane. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych była prowadzona etapowo, stopniowo modernizowano i budowano stacje oraz przystanki.
Stacja Zakopane. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK
Podróże kolejową zakopianką będą krótsze, po dokończeniu robót wiosną podróż między Krakowem i Zakopanem potrwa 2 godz. 15/20 min. W ramach przebudowy linii kolejowej wymieniono ponad 100 km torów, zamontowano 130 rozjazdów, zmodernizowano 300 obiektów inżynieryjnych – mostów i przepustów. Powstała łącznica kolejowa w Chabówce. Jej budowa skróciła czas przejazdów do Zakopanego o 15 min. Wyeliminowano konieczność zmiany kierunku jazdy.
Stacja Zakopane. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK
Linia kolejowa została przystosowana do maksymalnych prędkości pociągów 100 km/godz. (odcinki szlaków nr 97 Skawina–Sucha Beskidzka i nr 98 Sucha Beskidzka–Chabówka) oraz 120 km/godz. na linii nr 99 Chabówka–Zakopane. Modernizacja przyspieszy podróże na Podhale m.in. z Trójmiasta, Warszawy i z Krakowa. Aktualnie przejazd ze stolicy Małopolski do Zakopanego trwa około 2,5 godz.
Zmodernizowano i wybudowano 28 stacji i przystanków. Dołączyły do nich Biały Dunajec i Zakopane, a także przystanki Bańska Niżna, Poronin Misiagi i Chabówka Stadion.
Peron stacji Zakopane. Fot. Mateusz Wanat/PKP PLK
Wartość modernizacji jednotorowej linii kolejowej przekroczyła 1,4 mld zł. Przedsięwzięcie zyskało dofinansowanie z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Przeczytaj także: Autostrady w Polsce. Ile przetargów w 2024 r.?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.