• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Droga Czerwona – powstanie projekt trasy do portu zewnętrznego w Gdyni

Opublikowano: 25-01-2024 Źródło: GDDKiA

Zarząd Morskiego Portu Gdynia (ZMPG) podpisała umowę na zaprojektowanie odcinka Drogi Czerwonej od Portu Gdynia do ronda Karlskrona. Trwa także opracowywanie dokumentacji zlecone przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad na dalszą część trasy.


Plany budowy Drogi Czerwonej w Gdyni. Fot. GDDKiA Plany budowy Drogi Czerwonej w Gdyni. Fot. GDDKiA
  • Droga Czerwona połączy Port Gdynia z siecią dróg szybkiego ruchu
  • Istniejące połączenie wyczerpuje już swoją przepustowość
  • Nowa trasa ułatwi życie mieszkańcom Gdyni i pozwoli na rozwój portu

Trasa na skraju wyczerpania

Aktualnie połączenie wschodnich terminali w Porcie Gdynia z siecią dróg krajowych odbywa się przez ulice Polską, Janka Wiśniewskiego i estakadę Kwiatkowskiego. Na trasie wyczerpuje się przepustowość, jest ona też mocno zniszczona. Dlatego planowana budowa Drogi Czerwonej jest kluczowa dla miasta i rozwoju portu.

Zadanie realizowane przez ZMPG będzie fragmentem ostatniej mili. Cała trasa poprzez układ bezkolizyjnych węzłów i odcinków jezdni pomiędzy nimi połączy gdyński port z drogą ekspresową S6 i docelowo z S7 oraz autostradą A1.

Mapa inwestycji portowej. Źródło: ZMPG Mapa inwestycji portowej. Źródło: ZMPG


Droga Czerwona – plany budowy

Początek planowanej trasy to rejon dawnej Stoczni Nauta w pobliżu północno-zachodniego narożnika basenu II Portu Gdynia. Zostaną rozbudowane ulice Polska (Nową Polska), Janka Wiśniewskiego i węzeł Janka Wiśniewskiego na estakadzie Kwiatkowskiego. Dojdzie do przebudowy węzła Ofiar Grudnia ’70, powstanie nowy odcinek prowadzący od estakady Kwiatkowskiego do bezkolizyjnego węzła Morska–Obwodnica Trójmiasta, poprzez węzeł Dolina Logistyczna.

Mapa całej Drogi Czerwonej. Źródło: ZMPG Mapa całej Drogi Czerwonej. Źródło: ZMPG

Element sieci transportowej TEN-T

Parametry Drogi Czerwonej będą zgodne z wytycznymi dla sieci bazowej Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T – czytamy w komunikacie. Samą koncepcję trasy uzgodniono z samorządem Gdyni pod koniec listopada 2020 r. Za budowę odcinka od portu zewnętrznego do ronda Karlskrona odpowiada ZMPG, a za pozostałe odcinki GDDKiA. Tu prace nad dokumentacją projektową już trwają.

Planowana trasa ma zapewnić długoletni rozwój Portu Gdynia. Ma też zminimalizować negatywne skutki prowadzenia działalności portowej i przynieść korzyści miastu.

Dokumentację projektową dla zadania „Obsługa komunikacyjna zewnętrznych pirsów Portu Gdynia – część drogowa” wykona spółka Highway z Gdańska. Szacowany czas prac to 24 miesiące.

Przeczytaj także: Podlaskie. Kto zbuduje 23 km drogi z trzema estakadami?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!