Partnerzy portalu

Pociągi przyspieszą na szlaku z Krakowa do Kielc

Opublikowano: 21-06-2024 Źródło: PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) podpisały umowę na modernizację odcinka linii kolejowej nr 8 między Kozłowem a Sędziszowem. Prace mają usprawnić przewozy pasażerskie i towarowe na szlaku położonym na styku województw małopolskiego i świętokrzyskiego. Pociągi pojadą szybciej.


Stacja w Kozłowie. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK Stacja w Kozłowie. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK

Zmodernizowany zostanie odcinek linii kolejowej nr 8 o długości 11 km. Dojdzie do wymiany torów, sieci trakcyjnej i urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Przejazdy kolejowo-drogowe zostaną wyposażone w nowe urządzenia zabezpieczające. Powstaną cztery mosty kolejowe i jeden wiadukt. Prędkość pociągów pasażerskich wzrośnie ze 110 km/godz. do 140 km/godz. Przejazdy między Krakowem a Kielcami będą krótsze.

Dojdzie do przebudowy stacji w Kozłowie i przystanku w Klimontowie. Na stacji powstanie przejście podziemne z windami, które zastąpi kładkę dla pieszych.

Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK

Zadanie za 287 mln zł netto wykona Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe. Czas na roboty budowlane wynosi 36 miesięcy.

Projekt „Prace na linii kolejowej nr 8 na odcinku Skarżysko-Kamienna–Kielce–Kozłów” podzelono na trzy etapy. Dla odcinków Skarżysko-Kamienna–Tumlin i Sitkówka Nowiny–Kozłów jest już gotowa dokumentacja projektowa. Dla fragmentu Sitkówka Nowiny–Tumlin (ze stacją Kielce Główne) projekt jest opracowywany. Inwestycja jest na liście Krajowego Programu Kolejowego, ma być zrealizowana do 2032 r.

Przeczytaj także: Rewolucja na kolejowej obwodnicy Poznania. Za 1,4 mld zł

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia