Partnerzy portalu

Rail Baltica: otwarto ostatni wiadukt nad linią Czyżew–Białystok

Opublikowano: 07-06-2024 Źródło: PKP PLK

Nad linią Rail Baltica na Podlasiu otwarto wiadukt drogowy, ostatni na szlaku Czyżew–Białystok. Przeprawa znajduje się we wsi Trypucie w gminie Turośń Kościelna (woj. podlaskie). Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych kosztowała 31,6 mln zł.


Wiadukt w Trypuciach. Fot Paweł Mieszkowski/PKP PLK Wiadukt w Trypuciach. Fot Paweł Mieszkowski/PKP PLK

Wiadukt nad linią kolejową Warszawa–Białystok ma 23 m długości, a wraz z drogami dojazdowymi około 1 km. Przeprawa zastąpiła przejazd w poziomie torów, kierowcy nie muszą już czekać na zamkniętych rogatkach.

Fot Paweł Mieszkowski/PKP PLK Fot Paweł Mieszkowski/PKP PLK

Na wiadukcie znajduje się dwupasowa jezdnia (po jednym pasie w obu kierunkach). Do końca 2024 r. zakończy się budowa przejścia pieszo-rowerowego pod torami linii kolejowej. Takie rozwiązanie zastosowano na wniosek mieszkańców i lokalnego samorządu. Przeprawę dla pojazdów oddano w zarząd powiatu białostockiego.

W Trypuciach wybudowano też dwa perony o długości 200 m, a w ich bezpośrednim sąsiedztwie postawiono przystanek autobusowy. W budowie jest parking.

Fot Paweł Mieszkowski/PKP PLK Fot Paweł Mieszkowski/PKP PLK

Po otwarciu wiaduktu w Trypuciach, wszystkie takie przeprawy nad szlakiem między Czyżewem a Białymstokiem są użytkowane, trwa jeszcze budowa dwóch tuneli pod torami (w Łapach i Baciutach). Powstaje też 14 przejść podziemnych dla pieszych i rowerzystów.

Dwupoziomowe przeprawy przez tory zastępują przejazdy w poziomie szyn. Umożliwią także przejazdy pociągów pasażerskich z prędkością do 200 km/godz.

Inwestycja jest realizowana w ramach projektu „Prace na linii E75 na odcinku Czyżew–Białystok” o wartości 3,4 mld zł. Przedsięwzięcie ma dofinansowanie ze środków instrumentu CEF „Łącząc Europę” – (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Wszystko ma być gotowe do końca 2024 r.

Przeczytaj także: Rail Baltica – w Ełku otwarto wiadukt kolejowy z 6 torami

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!