• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Przebudowa infrastruktury kolejowej w portach Szczecin i Świnoujście

Opublikowano: 08.09.2020

Za 1,5 mld zł realizowana jest inwestycja w rozwój infrastruktury kolejowej portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu. 510 mln zł wyniosło dofinansowanie unijne ze środków CEF „Łącząc Europę”.

W Szczecinie i Świnoujściu trwa przebudowa około 100 km torów, trzech wiaduktów i mostu oraz elektryfikacja części infrastruktury. Na stacji Szczecin Port w budowie jest 61 km torów,  a 12 przejazdów kolejowo-drogowych czeka modernizacja. 177 nowych ogrzewanych elektrycznie rozjazdów umożliwi bezawaryjne działanie podczas niskich temperatur. Dzięki temu pojawi się możliwość dojazdu pociągów bezpośrednio do wybranych rejonów portu. Port będzie mógł przyjąć znacznie dłuższe i składy ze znacząco większym ładunkiem.

Prace na stacji Świnoujście wiążą się z budową 34 km torów, modernizacją 10 przejazdów i wymianą 108 rozjazdów. Nowoczesne urządzenia sterowania ruchem kolejowym zapewnią sprawniejszą obsługę pociągów i podniosą poziom bezpieczeństwa przewozów. Po przebudowie infrastruktury kolejowej port w Świnoujściu będzie mógł obsługiwać dłuższe pociągi, przyjmie i odprawi znacznie więcej ładunków. Równocześnie też do kilkudziesięciu minut skróci się czas załadunku i rozładunku towarów.

Zobacz także: Wronki: obiekty mostowe przeszły próby obciążeniowe