Partnerzy portalu

Al Janoub - stadion Mistrzostw Świata FiFa 2022 inspirowany łodzią dhow

Opublikowano: 27.06.2022
Katar , 27.06.2022

Stadion Al Janoub (pierwotnie nazywany też Al Wakrah od miasta, w którym powstał) miał być gotowy przed końcem 2018 roku. Terminu nie udało się dotrzymać  - obiekt zaprojektowany przez zespół ACEOM i Zaha Hadid Architects zainagurowano 16 maja 2019 r. podczas meczu o Puchar Emira pomiędzy Al Sadd i Al Duhail.

Władze Kataru wyznaczyły ponad 58 hektarów dla budynku stadionu piłkarskiego oraz ogromnego kompleksu rekreacyjnego na świeżym powietrzu, którego częścią jest ok. 20 hektarów terenów zielonych, w tym ponad 800 nasadzonych drzew. W ten sposób wokół Al Janoub powstał jeden z największych parków w tym kraju.

Sam stadion jest imponujący pod względem inżynieryjnym z uwagi na jedyny w swoim rodzaju rozsuwany dach. W pierwotnym projekcie Zahy Hadid – w której karierze było to pierwsze zlecenie na stadion piłkarki – funkcji ruchomej pokrywy nie było wcale. Została dodana później z myślą o skuteczniejszym chłodzeniu obiektu.

Zwykle dach membranowy odpoczywa w garażu nad boiskiem i rozwija się promieniście w stronę widowni, jak na PGE Narodowym. Tym razem jednak membrana PCV ukryta jest nad bramkami, skąd wyjeżdża w stronę zawieszonej 50 metrów nad środkiem boiska głównej belki, co zajmuje ok. 30 minut – tłumaczą eksperci z portalu stadiony.net.

Według oficjalnych komunikatów budowa stadionu trwała 2 lata - od stycznia 2016 r. do listopada 2018 r. Jednak w rzeczywistości, prace przygowawcze placu budowy ruszyły już w marcu 2014 r. Porzadkując podłoże pod stadion wywieziono aż 460 tys. m3 ziemi i skał, zastępując je płytą fundamentową o objętości 28 tys. m3. Nie dotrzymano także planowanego na 2018 r. terminu oddania budowli. Ostatecznie wykonawcy przekazali arenę do użytkowania w kwietniu 2019, a oficjalne otwarcie nastąpiło z wielką pompą w połowie maja.

Przeczytaj także: Lusail - stadion finału FIFA World Cup 2022 sercem nowopowstałego miasta