• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Poznań – archeolodzy badają starą stację transformatorową. Zdjęcia!

Opublikowano: 14.07.2022
polska , 14.07.2022

Dawno temu na Stary Rynek w Poznaniu można było dojechać tramwajem. Pamiątką po tych czasach jest podziemna stacja transformatorowa. Archeolodzy odsłonili pomieszczenie podczas badań prowadzonych przy okazji rewaloryzacji starorynkowej płyty.

Stacja transformatorowa do zasilania tramwajów to żelbetowe pomieszczenie w południowo-zachodniej części rynku – w okolicy Odwachu. Ma imponujące rozmiary, jej głębokość sięga 5 m, ale z urządzeń zostało niewiele.

Początkowo wydawało się, że natrafiono na zbiornik w połowie wypełniony wodą. Po jej wypompowaniu i inspekcji kamerą znaleziono fragmenty odciętych kabli. Zapewne znajdowały się tam dwa transformatory do zasilania tramwajów.

Z archiwów miejskich wynika, że budowę obiektu finansowanego z funduszy elektrowni miejskiej zakończono w 1931 r. To ślad po dawnej, pierwszej w mieście, linii tramwajowej prowadzącej od dworca kolejowego do Starego Rynku. Wcześniej korzystano z wagonów ciągniętych przez konie. Ostatnie kursy miały miejsce w 1955 r.

Pomieszczenie ma około 14 m długości, 8 m szerokości i 5 m głębokości. Po zbadaniu będzie uszczelnione i zasypane.

Do tej pory archeolodzy zajmowali się m.in. reliktami budynku Nowego Ratusza, który został rozebrany po wojnie. Odnajdują ślady życia codziennego ówczesnych mieszkańców: monety, narzędzia, ozdoby, fragmenty butów. Odsłaniane są też urządzenia wodno-kanalizacyjne, jak drewniane rury wodociągowe sprzed około 400 lat.

Zobacz także: Chenab Bridge - most wyższy niż Wieża Eiffla