• Dodatkowe dofinansowanie z UE pozwoli przedłużyć powstającą linię tramwajową
  • Powstanie około 700 m nowej trasy
  • Na 500 m zaplanowano zielone torowisko

W Toruniu budowana jest linia tramwajowa, która połączy centrum miasta z powstającym osiedlem w północno-wschodniej jego części. Trasa przebiegnie Szosą Chełmińską oraz ulicami Długą, Legionów, Polną, Ugory i Watzenrodego. Prace są realizowane w ramach .projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II”.


Zmiana miejskich planów

Do tej pory zakładano, że torowisko zakończy się na wysokości ul. Strobanda, ale pod koniec kwietnia 2022 r. miasto otrzymało dodatkowe dofinansowanie zewnętrzne, które pozwoli kontynuować budowę do ul. Heweliusza. W tym miejscu zaplanowano pętlę z zapleczem socjalnym i punktem obsługi pasażerów. Nowe środki pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020 (tak, jak w przypadku trwającej inwestycji).

Dlatego ogłoszono przetarg na kolejny odcinek torów od skrzyżowania ul. Henryka Strobanda i Łukasza Watzenrodego (bez tego skrzyżowania) do projektowanej pętli przy ul. Jana Heweliusza. Oferty będą przyjmowane do 2 czerwca 2022 r. Budowę zaplanowano na 12 miesięcy od podpisania umowy, ale nie późnej niż do 30 czerwca 2023 r.

Nowa trasa z zielonym torowiskiem

W ramach robót powstanie linia tramwajowa o długości przekraczającej 1,4 tys. mtb (metrów toru pojedynczego), w tym ponad 1 tys. mtp torowiska zielonego. Zostaną wykonane odwodnienie układu torowego, infrastruktura sterowania i ogrzewania rozjazdów tramwajowych oraz tablice informacji pasażerskiej na przystankach w kierunku centrum. Przewidziano trzy wiaty przystankowe przy planowanej pętli (dwa perony końcowe i jeden początkowy) oraz dwa przystanki na ul. Watzenrodego (na przejeździe przez torowisko zostanie zainstalowana sygnalizacja świetlna).

Inne prace

Dojdzie też do przebudowy i budowy sieci energetycznych, teletechnicznych, wodno-kanalizacyjnych, powstania nowego układu drogowego z chodnikami, ścieżkami rowerowymi, przejściami i dla pieszych i rowerzystów, oświetleniem ulicznym, zatoką postojową dla służb technicznych oraz stanowiskami postojowymi przy budynku na pętli.

Rozbudowa linii do pętli przy ul. Heweliusza pozwoli uniknąć planowanych wcześniej rozwiązań tymczasowych, jak perony tymczasowe, czy trójkąt torowy do zawracania tramwajów). Dzięki rezygnacji z nich, oszczędności wyniosą około 2 mln zł.

Przeczytaj także: 4 km torowiska między Zabrzem a Rudą Śląską zostanie zmodernizowane