Partnerzy portalu

Droga S3 Bolków–Kamienna Góra – otwarcie w lipcu

Opublikowano: 17.06.2024
Kamienna Góra , 17.06.2024

Roboty na budowie drogi ekspresowej S3 między Bolkowem a Kamienną Górą dobiegają końca. GDDKiA podaje, że zaawansowanie prac przekroczyło pułap 96%. Przy budowie tego 16-kilometrowego odcinka pracowało 517 ludzi i 178 jednostek sprzętu budowlanego.

Już w przyszłym miesiącu kierowcy pojadą dwujezdniową drogą ekspresową z dwoma dwunawowymi tunelami, TS-26 o długości około 2300 m i TS-32 liczący 320 m. Pierwszy został wykonywany metodą górniczą z zastosowaniem zasad NATM (Nowa Austriacka Metoda Budowy Tuneli), a drugi odkrywkową. Tunel TS-26 po otwarciu będzie najdłuższym pozamiejskim tunelem drogowym w Polsce.

Obecnie roboty tunelowe zostały ukończone w 99%, w pierwszej połowie czerwca trwało jeszcze umacnienie skarp geokratą oraz układanie materacy siatkowo-kamiennych przy portalach. Trwają prace rozruchowe systemów bezpieczeństwa i oświetlenia tuneli.

Roboty mostowe zostały już ukończone, trwają jeszcze prace wykończeniowe przy przepustach i przejściach dla zwierząt, ale do ich zakończenia pozostał już zaledwie 1%.

Początkowo zakończenie inwestycji przewidywano na pierwszą połowę 2024 r. – zatem lipcowe otwarcie, które GDDKiA zapowiedziało w swoich kanałach social media, niewiele rozmija się z planowanym terminem.

Przeczytaj także: Droga ekspresowa S8. Umowa podpisana. 5 mostów i 10 wiaduktów