• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kraków: szybki tramwaj na Mistrzejowice z tunelem. Tak będą wyglądać przystanki

Opublikowano: 16.05.2024 (Aktualizacja: 2024-05-16)
Kraków , 16.05.2024

Budowa tramwajowej linii do Mistrzejowic to jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych w dawnej siedzibie królów polskich. Jest także częścią jeszcze większego planu stworzenia w Krakowie premetra, czyli de facto szybkiego tramwaju, który częściowo jeździłby także pod ziemią. Obecnie budowana linia ma połączyć dzielnicę Mistrzejowice ze skrzyżowaniem ulic Lema-Meissnera i od Ronda Młyńskiego do ronda Barei pobiegnie dwoma tunelami o łącznej długości ponad 450 m.

Tunel znajdzie się w centralnej części ok. 4,5-kilometrowej linii tramwajowej do Mistrzejowic. W jego ciągu powstaną dwa przystanki – w tunelu przy rondzie Polsadu i w wykopie przy rondzie Młyńskim.

Na odcinku linii tramwajowej, który zejdzie poniżej poziomu gruntu, powstaną dwa podziemne przystanki. Pierwszy przy rondzie Polsadu będzie się znajdował w ciągu tunelu, drugi przy rondzie Młyńskim usytuowany zostanie w wykopie zabezpieczonym ścianami szczelinowymi.

Projekt pierwszego zakłada dwie kondygnacje podziemne: na poziomie -2 będą się znajdować perony tramwajowe, zaś poziom -1 zajmą ciągi komunikacyjne dla pieszych. Powstaną też cztery klatki schodowe umożliwiające zejście i wyjście na powierzchnię. Na każdym z poziomów maja znaleźć się pomieszczenia techniczne wraz z niezbędnym wyposażeniem do pracy i nadzoru tunelu. Zastosowane będą schody, schody ruchome oraz windy.

Drugi przystanek będzie otwarty górą. Projektant przewidział go w wykopie pomiędzy jezdniami ulicy Młyńskiej. To będzie jedyny taki przystanek w Krakowie.

W projekcie przewidzieliśmy szklane zadaszenia peronów tramwajowych umożliwiające doświetlenie światłem słonecznym – powiedział Paweł Motyka, zastępca dyrektora kontraktu.

Do przystanku będą prowadzić dwa wejścia podziemne wyposażone w windy, od wschodniej i zachodniej strony. Zobaczcie wizualizacje wyżej opisanych przystanków.

Przeczytaj także: Tunel tramwaju do Mistrzejowic. Budowa trwa dzień i noc