• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rail Baltica. Zaglądamy na plac budowy w Ełku [ZDJĘCIA]

Opublikowano: 08.04.2024
polska , 08.04.2024

Przebudowa polskiego odcinka międzynarodowego szlaku kolejowego Rail Baltica obejmuje modernizację stacji Ełk i budowy w mieście obiektów mostowych. Inwestycja za 587 mln zł z dofinansowaniem z unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Na stacji kolejowej w Ełku zabudowano 34 km torów i 112 rozjazdów. Zrealizowano większość robót (m.in. szyby wind i klatki schodowe) dotyczących tunelu pod torami o długości 110 m. Na budowie peronów są zadaszenie i część elementów wyposażenia, na jednym kończy się układanie nawierzchni.

Pod wiaduktem kolejowym nad ul. Suwalską w Ełku przeprowadzono betonowanie wanny szczelnej zabezpieczającej ulicę przed zalaniem. Rozpocznie się układanie nawierzchni drogowej. Jezdnia będzie miała po jednym pasie w obu kierunkach, lewoskręt w ul. Słoneczną, chodnik i ciąg pieszo-rowerowy.

Dobiega końca betonowanie konstrukcji mostu kolejowego nad rzeką Ełk, przygotowano tymczasową podporę w nurcie rzeki, zbrojenia i szalunki. Wiadukt drogowy nad ul. Kolejową jest gotowy, przebudowywana jest ulica. Nad ul. Towarową układane są tory na wiadukcie kolejowym. W budowie jest układ drogowy, w tym rondo.

Zobacz także: Rail Baltica – postęp robót na stacjach kolejowych