• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Powstają umocnienia brzegu wyspy w Policach

Opublikowano: 05-02-2020 Źródło: Urząd Morski w Szczecinie, inzynieria.com
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

Trwa budowa umocnień brzegowych wyspy Kiełpiński Ostrów. W ramach tych prac wykorzystanych zostanie w sumie około 10 tys. ton kamienia. To element większego projektu, związanego z poprawą infrastruktury dostępowej do portu w Policach.


Fot. Urząd Morski w Szczecinie Fot. Urząd Morski w Szczecinie

Kiełpiński Ostrów to pocięta kanałami wyspa śródlądowa na Odrze w Policach o terenie bagnistym (dużą część powierzchni zajmuje składowisko fosfogipsów). Znajduje się między Domiążą, Wąskim Nurtem, Jasienicą oraz Polickim Nurtem. Na odcinku o długości 576 m powstają umocnienia południowej skarpy wyspy, która biegnie wzdłuż północnego brzegu Kanału Kiełpińskiego.

Fot. Urząd Morski w Szczecinie

Fot. Urząd Morski w Szczecinie

Do budowy umocnień wykorzystywany jest narzut kamienny układany na geokompozycie, który zbudowany jest z kilku powiązanych ze sobą warstw. Chodzi o jedną powłokę geosyntetyku, dwie materaców faszynowych oraz trzy kiszek faszynowych, ułożonych w kratę.

Narzut kamienny będzie pełnić dwie funkcje. Pierwsza to ochrona brzegu przed erozją, która mogłaby wystąpić w efekcie działania fali. Druga polega na ochronie brzegu przed napływem kry.

Fot. Urząd Morski w Szczecinie

Fot. Urząd Morski w Szczecinie

Ponadto w ramach tego zadania pogłębiony do 10,5 m ma zostać tor podejściowy na Kanale Polickim (poszerzenie w dnie do 100 m). Prace zaplanowano w taki sposób, by w przyszłości możliwa była rozbudowa kanału do 12,5 m. Inwestycja polega też na pogłębieniu i poszerzeniu Kanału Kiełpińskiego (odpowiednio do 3 m oraz 25 m) wraz z podejściem (3,2 m; 35 m) i zakolem (3 m; 35 m).

Wszystko ma być gotowe do końca 2020 r. Wartość inwestycji to około 23,1 mln zł, z czego około 19,6 mln zł wyniesie unijne dofinansowanie.

Port Morski Police

Znajduje się na lewym brzegu Kanału Polickiego w biegu Odry, między 45. a 50. km toru wodnego Świnoujście–Szczecin. Posiada cztery terminale przeładunkowe towarów masowych, takich jak: fosforyty, apatyty, ruda ilmenitowa, sól potasowa, nawozy, amoniak i kwas siarkowy. Należy do Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police.

Przeczytaj także: Przekop Mierzei Wiślanej – minister tłumaczy wzrost kosztów

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.